Korzystanie z VPN: czy jest to całkowicie legalne?

VPN fotolia

W Internecie dostęp do wielu bezpłatnych treści jest bardzo łatwy za pomocą kilku kliknięć. Dzięki VPN użytkownik ma również poczucie całkowitej anonimowości i dostępu do tych nielegalnych treści bez obaw. Co tak naprawdę ryzykujemy?

Co to jest VPN i co robi?

VPN oznacza „wirtualną sieć prywatną”. Jest to tunel bezpiecznego połączenia między urządzeniem a serwerem internetowym lub usługą, do której próbujesz uzyskać dostęp. W tym tunelu wszystkie krążące tam informacje są szyfrowane. Oznacza to, że nikt nie może odszyfrować przesyłanych danych.

Nikt w Internecie nie jest tak naprawdę anonimowy. Gdy uzyskujesz dostęp do Internetu, przydzielany jest adres IP. Wystarczy wrócić do ciebie i zidentyfikować cię w razie problemu. Pozwala także zlokalizować Cię mniej więcej precyzyjnie dla każdego, kto zna twoje IP.

Zrozumiesz: niektórzy internauci używają VPN, aby ukryć swój adres IP, a tym samym być znacznie bardziej anonimowy. Celem niektórych osób jest uzyskanie dostępu do nielegalnych treści bez wykrycia przez nikogo.

Nie trzeba dodawać, że oczywiście nie jest to jedyna użyteczność VPN. Możliwe są inne zastosowania, a dostęp do bezpłatnych płatnych treści nie jest oczywiście najważniejszym powodem korzystania z tych usług. Jednak niektórzy użytkownicy korzystają z tego do tego niewłaściwego użycia.

vpn_bp_1600

Dlaczego niektórzy ludzie korzystają z VPN do oglądania płatnych treści za darmo?

Po przybyciu Hadopi kilka lat temu we Francji wielu użytkowników Internetu zaczęło się bać. W opinii ogółu społeczeństwa organ ten może weryfikować i kontrolować wszystko, co robisz w Internecie. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Dzięki dostawcom Hadopi może monitorować francuskich użytkowników Internetu, którzy pobierają pliki torrent. Następnie pobierają adresy IP, a następnie pytają dostawców dostępu o tożsamość klientów, aby wysłać im ostrzeżenie. Jednak: nie wszystkie torrenty są monitorowane i nie dotyczy to wszystkich filmów i seriali.

Gdy oglądasz darmowe płatne treści przesyłane strumieniowo, Hadopi nie ma siły. Nie mogą technicznie wykryć, kto aktualnie ogląda tę treść. Jednak niektórzy użytkownicy Internetu nadal wolą korzystać z VPN, aby upewnić się, że są anonimowi. W rzeczywistości jest mało użyteczny, jeśli jest jedynym powodem korzystania z VPN.

Należy jednak pamiętać, że pomysł, że sieci VPN są używane tylko w celu ochrony przed Hadopi podczas nielegalnego pobierania, jest fałszywy. Nie jest to wcale najczęstsze użycie tych narzędzi, nawet jeśli jest to regularnie promowane przez media lub same usługi VPN. Prawdą jest, że w przypadku tego ostatniego stał się również argumentem handlowym.

00E6000000574920-photo-hammer-justice.jpg

Czy VPN chroni nas przed złośliwymi witrynami oferującymi bezpłatne płatne treści?

Kiedy widzisz w Internecie, że VPN może cię chronić, to prawda. Jednak nadal musisz dodać niuans i dokładnie wyjaśnić, w jaki sposób te usługi cię chronią i jak.

VPN, jak wyjaśniono wcześniej, szyfruje twoje połączenie. Dzięki temu stajesz się anonimowy i nikt nie może mieć dostępu do twojego adresu IP, który zostaje ukryty. Wszystkie informacje przekazywane między komputerem a witryną końcową są również szyfrowane, więc nie można ich przechwycić.

Jest to szczególnie ważne, gdy w rzeczywistości VPN cię chroni: szyfruje twoje informacje. W publicznej sieci WiFi, w której ktoś byłby w stanie przechwycić wszystko: to jest interesujące. Co do reszty, wciąż jest zupełnie inaczej. VPN nie uniemożliwi na przykład pobrania wirusa i nie ma nic wspólnego z rolą, na przykład, jaką program antywirusowy odgrywa na twoim komputerze.

Jednak niektóre płatne sieci VPN opracowały dodatkowe funkcje bezpieczeństwa. Tak więc, jak tylko twoja sieć VPN zostanie aktywowana: zablokuj śledzenie reklam lub wszelkie złośliwe pobieranie, które można wykonać automatycznie i w tle.

Trojan-horse virus.png

Filtry te działają jak zapora ogniowa jako dodatkowa ochrona. Jeśli nie są w 100% niezawodne, nadal umożliwiają blokowanie niektórych witryn lub usług internetowych, które są potencjalnie niebezpieczne dla Ciebie. Są one następnie blokowane przed wysyłką, nawet przed załadowaniem ich na przykład do przeglądarki.

Chociaż ta funkcja, która jest dostępna u niektórych dostawców VPN, jest interesująca, nie zapewnia ona pełnej ochrony przed złośliwymi witrynami. To po prostu ciekawe dodatkowe zabezpieczenie.

We Francji wszyscy użytkownicy Internetu prawdopodobnie spotkają się z Hadopi w przypadku nielegalnego pobierania. Warunki są jednak szczególne. Obecnie ten organ może działać tylko w przypadku pobierania peer-to-peer.

Pobierając torrent, łatwo jest uzyskać listę adresów IP, które obecnie odzyskują dany plik. W ten sposób właściciele praw wzywają firmy zewnętrzne do podawania fałszywych adresów IP.

Listy te są następnie wysyłane do Hadopi, która zbiera dane kontaktowe użytkowników Internetu od dostawców usług internetowych. Następnie do zidentyfikowanej osoby wysyłane jest ostrzeżenie.

Hadopi Mail

Wszystko to jest możliwe z prostego powodu, że adresy IP są widoczne. Jednak za pomocą VPN ukrywasz swoje IP, a następnie stajesz się anonimowy. W tym przypadku niemożliwe jest, aby Hadopi mogła do ciebie wrócić, aby wysłać ci ostrzeżenia i możliwe sankcje później.

Pamiętaj jednak, że to, że Hadopi nie może tak łatwo się z tobą skontaktować, nie oznacza, że ​​jest to całkowicie niemożliwe. Ponadto te nielegalne pobieranie jest oczywiście zakazane, nawet jeśli Twoja tożsamość jest ukryta.

Niektóre sieci VPN nadal zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo. Jeśli twoje połączenie jest niestabilne i bezpieczne połączenie z VPN zostało przerwane, ale oprogramowanie do pobierania torrentów jest aktywne, Twój adres IP może być widoczny dla wszystkich w ciągu kilku sekund.

Mikroucięcia podczas korzystania z VPN mogą pozwolić posiadaczom praw na odzyskanie twojego adresu IP i bardzo łatwe do ciebie. Z tego powodu niektóre sieci VPN opracowały funkcjonalność, która natychmiast po przerwaniu bezpiecznego połączenia powoduje zakończenie dowolnego połączenia z Internetem.

Czy VPN może oglądać treści przesyłane strumieniowo i pobierać torrenty?

Dzisiaj jest to prawdziwy argument marketingowy dla tych sieci VPN. Wskazują, że mogą nielegalnie pobierać treści bez możliwości wykrycia. To samo dotyczy treści przesyłanych strumieniowo, takich jak mecze piłki nożnej. Jednak nigdy nie mówią wprost o nielegalnych pobraniach.

To dzięki insynuacji i podkreślaniu takich funkcji, jak optymalizacja prędkości pobierania torrentów, giganci sektora są w stanie ujawnić się opinii publicznej.

BitTorrent

Z technicznego punktu widzenia oczywiste jest, że aby oglądać streaming wideo lub pobierać torrenty, prędkości serwerów VPN muszą być zoptymalizowane. Jednak w przypadku przesyłania strumieniowego lub YouTube na żywo: ta optymalizacja jest identyczna. Krótko mówiąc, niektóre serwery VPN lepiej obsługują obciążenie na poziomie przepustowości i dlatego są specjalnie przeznaczone do pobierania lub przesyłania strumieniowego przez te usługi.

Chociaż prawdą jest, że korzystanie z VPN ułatwia niezauważenie przez władze, zwłaszcza Hadopi, pobieranie chronionych treści pozostaje nielegalne. Jednak stało się to obecnie powszechnym zastosowaniem przez użytkowników tych usług, aby móc łatwiej pobierać pirackie treści bez wykrycia.

Czy korzystanie z VPN we Francji do przeglądania Internetu jest legalne?

Niektórzy użytkownicy Internetu nadal korzystają z VPN we Francji w ramach codziennego przeglądania. Większość użytkowników tych usług oczywiście nie dąży do nielegalnego pobierania. Wiele osób kwestionuje następnie legalność tych usług.

We Francji: korzystanie z VPN jest całkowicie legalne. Jest to ponadto ważne prawo przyznane wszystkim. Dlatego możesz bez problemu korzystać z usługi wirtualnej sieci prywatnej w celu uzyskania anonimowości lub w kontekście innych zastosowań.

przeglądarka internetowa

Jeśli korzystanie z VPN jest legalne we Francji, ukrywanie Twojej tożsamości w celu wykonywania nielegalnych działań jest nielegalne. Oczywiście nie wolno używać tych narzędzi do nękania surferów, pobierania płatnych treści za darmo, kupowania nielegalnych produktów …

Dotyczy to oczywiście Francji, ponieważ istnieją inne kraje, w których VPN jest zabronione. Tak jest na przykład w Rosji, Chinach lub Iranie. Do użytku za granicą zalecamy bezpośrednie zapytanie o przepisy obowiązujące na każdym terytorium.

Na niektórych z tych terytoriów sankcje mogą być rzeczywiście bardzo znaczące. Jak wiecie, nikt nie powinien ignorować prawa, dlatego ważne jest, aby się kształcić. Oto lista krajów, w których ustawodawstwo zabrania VPN: Chiny, Rosja, Białoruś, Iran, Irak, Oman, Korea Północna, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja i Turkmenistan.

Nie wszystkie sieci VPN oferują wzorową ochronę

Ważne jest, aby wiedzieć, że nie wszystkie sieci VPN oferują wzorową ochronę. Niektóre znajdują się w krajach, w których ustawodawstwo jest niekorzystne dla praw użytkowników Internetu. Oznacza to zatem, że jeśli władze zażądają usług VPN w celu uzyskania Twojej tożsamości w wyniku nielegalnego oglądania filmu, mogą zostać zobowiązane do podania twoich informacji.

To jest teraz powód, dla którego niektóre z tych usług są zlokalizowane w poszczególnych krajach. To chroni użytkowników, a jednocześnie zapewnia im dodatkową przyrzeczenie powagi, ponieważ konkurencja jest zawsze trudniejsza ze wzrostem liczby usług VPN.

Jeśli VPN musi zagwarantować Twoją anonimowość, w przypadku żądania prawnego niektóre z tych usług bez wahania przekażą informacje o Tobie. Ułatwia im także wywiązywanie się z obowiązków. Dotyczy to zwłaszcza bezpłatnych usług.

VPN-Security-Computer.jpg

Czy to na smartfonach, komputerach czy tabletach: to dokładnie to samo. Ochrona VPN nie zawsze może być wzorowa (zarówno pod względem szyfrowania danych, jak i jakości usług). Ponadto korzystanie z tych sieci VPN do pobierania bezpłatnych płatnych treści jest nielegalne.

Ponadto większość darmowych sieci VPN nie pozwala na pobieranie torrentów na ich serwery. Dzieje się tak z kilku powodów: aby uniknąć nieuczciwego korzystania z ich usług, a jednocześnie zachować względnie dobrą przepustowość bez przeciążania serwera. Pobieranie pliku rzeczywiście wymaga dużego przydziału danych, a następnie może generować intensywne użytkowanie serwera. W takim przypadku działanie tych sieci VPN kosztuje więcej.

Wielu użytkowników VPN omija bloki geograficzne. Dzięki tym usługom rzeczywiście można łatwo udawać, że łączysz się z terytorium innego niż twoje. Umożliwia to w szczególności dostęp np. Do francuskiego katalogu Netflix z Francji. Korzystasz z różnych, a czasem nowszych treści.

Poruszanie się po bloku geograficznym nie jest tak naprawdę nielegalne. Przede wszystkim istnieje znaczna niejasność prawna w tym zakresie. Jeśli ominiesz prawa do nadawania w swoim kraju, to głównie usługa, do której masz dostęp za pośrednictwem VPN, jest odpowiedzialna za brak skonfigurowania niezbędnych zabezpieczeń.

Jest to jeden z powodów, dla których serwisy takie jak Netflix próbują teraz blokować użytkowników VPN. Być może już pojawił się komunikat o błędzie podczas próby uzyskania dostępu do treści z innych krajów w ten sposób. Nadal jest to gra typu „kot i mysz” między dostawcami VPN i Netflix, ale ostatecznie trzeba powiedzieć: Netflix zawsze przegrywa bitwę.

CyberSecurity-VPN-Connexion.jpg

Jedyne, co te usługi mogą naprawdę zrobić, to dodać klauzulę w tych ogólnych warunkach użytkowania. Mogą całkowicie zablokować użytkownika, który użyłby usługi w celu ominięcia tych blokad geograficznych.

To nie wszystko: inne usługi mają do czynienia z tym problemem. Dotyczy to w szczególności kanałów telewizyjnych i ich usług odtwarzania. Na przykład za granicą: niemożliwy dostęp do powtórki M6 lub TF1. Dlatego korzystanie z VPN jest obowiązkowe, jeśli chcesz móc korzystać z tej zawartości.

Aktorzy tacy jak M6 wprowadzają następnie silne zabezpieczenia przed tymi obwodnicami. Platforma 6Play blokuje dziś ogromną większość użytkowników, którzy korzystają z tej techniki, aby nadal oglądać swoje treści poza Francją.

W ostatnich latach pojawiło się wiele usług „streamingowych”. Często w formie aplikacji komputerowej lub na smartfona oferują niesamowity dostęp do katalogu najnowszych filmów, a wszystko to za darmo. Pozwalają również niektórym śledzić wydarzenia sportowe, w tym mecze piłki nożnej, na żywo. Oczywiście są to nielegalne.

Oprócz tego, że są nielegalne (ale użytkownik Internetu oczywiście nie może tego zignorować), czasami pracują z protokołem peer-to-peer. Jeśli oprogramowanie sprawia, że ​​uważasz, że przesyłasz strumieniowo film, to nic. Pobiera film w tle, a podczas pobierania wyświetla to, co właśnie zostało odzyskane. Jeśli chodzi o mecze piłki nożnej, odzyskuje strumienie wideo posiadaczy praw i transmituje je w bardzo często zdegradowanych warunkach.

streaming wideo

Prawdziwym problemem związanym z tą techniką jest to, że oczywiście opiera się ona na systemie torrentów. Jest wtedy całkiem możliwe łatwe pobieranie listy adresów IP użytkowników Internetu, którzy dzielą się plikami w czasie rzeczywistym. Zrozumiesz: od razu Hadopi szybko wraca do ciebie.

W związku z korzystaniem z tych aplikacji użytkownik Internetu może być łatwo zauważony, a zwłaszcza, jeśli nie korzysta z VPN. Usługi te są jednak zawsze skuteczne z kilku powodów: interfejs jest przyjemny, wybór filmów lub seriali ważny, a przede wszystkim brak reklam.

To oprogramowanie jest w rzeczywistości legalne, ponieważ opiera się na systemie wymiany plików i protokole P2P, który na papierze nie nadaje się szczególnie do udostępniania chronionych dzieł. Jednak oczywiste jest, że później zintegrowany katalog torrentów jest problematyczny i nielegalny.

Korzystając z tego oprogramowania opartego na tej technologii, ryzykujesz dokładnie to samo, co użytkownik, który pobierałby film nielegalnie w torrentie bez VPN. Hadopi może pozwać cię do Francji i wrócić do ciebie, jeśli twoje IP jest widoczne.

Wreszcie, VPN nie może w żadnym wypadku stanowić podstawy do bezpłatnego oglądania płatnych treści. Wszystko to pozostaje nielegalne, a wręcz przeciwnie, korzystanie z VPN do tego celu oznacza, że ​​próbujesz to zrobić, nie będąc widocznym. Dzięki jakościowym ofertom prawnym obecnym na rynku obecnie można już łatwo uzyskać dostęp do wielu treści w Internecie. Możesz zatem faworyzować to drugie.

Szukasz informacji na temat różnych zastosowań VPN we Francji, zapoznaj się z tymi specjalistycznymi plikami: