Jak działa VPN?

vpn_bp_1600

Dzisiaj każdy użytkownik Internetu może łatwo korzystać z VPN. Chociaż łatwo jest zrozumieć, do czego służy VPN, nie wszyscy wiedzą, jak to działa. Oświecamy was dzisiaj w tej kwestii.

Na co pozwala VPN?

Po pierwsze, zanim wyjaśnimy, jak działa VPN, ważne jest, aby podsumować jej przydatność. Usługi te pozwalają ci robić wiele rzeczy, a my wymienimy wszystko, co oferuje Ci wirtualne sieci prywatne.

Przede wszystkim podczas przeglądania Internetu można rozpoznać po adresie IP. Dzięki temu ostatniemu możesz wrócić do ciebie. To rodzaj adresu fizycznego, podobnie jak adres domowy. Dzięki VPN: możesz ukryć ten adres.

Przeglądając Internet, używane strony internetowe mogą łatwo poznać twój adres IP. Z łatwością uzyskują mniej lub bardziej dokładną lokalizację po drodze. Władze mogą również w razie problemu zapytać usługodawcę internetowego, która osoba ukrywa się za adresem IP.

VPN-Security-Computer.jpg

Twój adres IP umożliwiający identyfikację, rozumiesz, że nikt tak naprawdę nie jest anonimowy w Internecie. Dzięki VPN możesz ukryć swój adres IP. Dlatego usługi i strony internetowe nie mogą już wiedzieć, z którego terytorium się łączysz, a nawet kim naprawdę jesteś. Następnie stajesz się anonimowy.

To nie wszystko, VPN szyfruje wszystkie dane przepływające między tobą a serwerem internetowym. W rezultacie nikt nie może przechwycić krążących tam informacji i odzyskać je w szkodliwych celach. Jest to szczególnie ryzyko w niektórych publicznych sieciach Wi-Fi. Zabezpieczenie połączenia z tymi usługami jest zatem możliwe.

Inne funkcje: omijanie blokad geograficznych. W serwisie Netflix nie można uzyskać dostępu do zagranicznych katalogów z Francji. Jednak ci ostatni mają czasem o wiele więcej filmów i seriali, które nie są dostępne we Francji.

Dzięki VPN: można połączyć się na przykład z serwerem znajdującym się w Stanach Zjednoczonych, a następnie skorzystać z katalogu amerykańskiego. Netflix naprawdę uwierzy, że łączysz się z drugiej strony Atlantyku.

VPN ma zatem wiele zainteresowań i może odpowiadać różnym zastosowaniom. Aby lepiej zrozumieć, jak to działa, niezbędna jest wizja wszystkich możliwości, jakie może zaoferować.

Jak działa VPN?

Dokładnie wyjaśnimy ci, jak VPN działa z technicznego punktu widzenia. Rzeczywiście, po stronie użytkownika jest to w większości przypadków bardzo proste. Wystarczy wybrać serwer i kliknąć przycisk połączenia. Za to jest jeszcze trochę bardziej skomplikowane.

Po pierwsze, VPN jest zaszyfrowaną wirtualną siecią prywatną. Znajduje się między komputerem (lub innym urządzeniem podłączonym do Internetu) a serwerem docelowym (którym może być na przykład strona internetowa).

Gdy chcesz uzyskać dostęp do strony internetowej, sieć VPN wyodrębni informacje przesyłane między komputerem a serwerem. Wszystko to jest bezpieczne i szyfrowane, aby nikt nie wiedział, że informacje tam krążą.

Schemat VPN

Po wyjściu serwer VPN komunikuje się następnie z serwerem internetowym. W oczach serwera dane te są anonimowe, ponieważ strony internetowe nie mogą wiedzieć, że to ty próbujesz uzyskać dostęp do tych treści. Dla nich serwer VPN ma bezpośredni dostęp do niego. Dlatego strona nie może nawet poznać twojego adresu IP.

W tym tunelu: wszystko jest zaszyfrowane, a zatem jesteś chroniony przed złośliwymi atakami, które następnie mogą być celem ciebie. W tej chwili tylko serwer VPN może do ciebie wrócić, dlatego musisz być ostrożny przy wyborze dostawcy.

Ważne jest, aby pamiętać, że to niekoniecznie chroni cię przed atakiem. Jeśli jednak hakerowi uda się odzyskać dane połączenia, zostaną one zaszyfrowane. Niemożliwe, by przeczytał treść.

Niektóre sieci VPN oferują również podwójne bezpieczeństwo z podwójnym szyfrowaniem. Twoje dane następnie przechodzą przez dwa kolejno zaszyfrowane tunele. Powrót do ciebie staje się jeszcze trudniejszy, nawet jeśli dane z jednego z dwóch tuneli są odszyfrowane.

Pamiętaj również, że podczas korzystania z VPN nawet twój operator (dostawca usług internetowych) nie może wiedzieć, do czego masz dostęp. W tym drugim przypadku po prostu przeglądasz serwer swojej sieci VPN.

Jaka jest różnica między różnymi dostawcami VPN?

Na dzisiejszym rynku istnieje kilkaset poważnych dostawców VPN. Niektóre są płatne, czasem bezpłatne, a inne oparte są na modelu freemium. Czasami wszystkie są bardzo różne, a my wyjaśnimy dlaczego.

Najbardziej znane są płatne sieci VPN. Możemy cytować liderów rynku, takich jak NordVPN lub ExpressVPN. Nie można już dłużej sprawdzać ich niezawodności, a jakość ich usług jest wzorowa. Oferują dużą liczbę serwerów i sprawną obsługę klienta. Możesz więc im zaufać z zamkniętymi oczami, pod warunkiem, że złapiesz portfel.

VPN fotolia

Jeśli chodzi o Freemium VPN, opierają się one na nieco innym modelu biznesowym. Oferują bezpłatny dostęp do swoich usług, ale są powściągliwi. Aby w pełni z tego skorzystać, musisz zapłacić. Ten model nadal pozwala opłacać te usługi i nie musi sprzedawać danych, aby istniały.

Ostatnia kategoria dotyczy bezpłatnych sieci VPN. Największą zaletą jest oczywiście to, że użytkownik nie musi wydawać ani grosza, aby móc korzystać z usług. Jednak wiedziałeś: nic nigdy nie jest za darmo. Uruchamianie serwerów VPN to prawdziwy koszt.

Problem z tą bezpłatną usługą polega na tym, że aby uzyskać zyski, te sieci VPN czasami odsprzedają dane użytkowników agencjom reklamowym. Z punktu widzenia prywatności oczywiste jest, że nie jest to najlepsze. Inne bezpłatne usługi wybierają zamiast tego reklamy.

Istnieją więc duże różnice między niektórymi dostawcami VPN, poza funkcjami, które mogą się różnić w zależności od usługi. Pamiętaj tylko, aby zwrócić uwagę na lokalizację VPN (oczywiste jest, że w przypadku usługi z siedzibą w Chinach bardziej skomplikowane będzie zaufanie do niej niż innej z siedzibą w Szwajcarii).

Którą VPN wybrać?

Aby wybrać VPN, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Wszystkie działają ogólnie tak samo, chociaż rodzaj szyfrowania może się różnić między sobą. Ogólnie jest to używane szyfrowanie AES-256.

Następnie oczywiście musisz sprawdzić, które usługi szanują Twoją prywatność, czy nie. Niektóre sieci VPN bez wahania przekażą twoje dane sądom, jeśli o to poproszą, a inne znajdują się w krajach, w których cenzura jest na porządku, takich jak Chiny. Dlatego trudno jest zaufać tym stronom trzecim.

Każda sieć VPN może oferować różne prędkości, serwery znajdujące się w bardzo różnych miejscach na świecie lub nawet podwójny system szyfrowania. Należy również dokonać wyboru w odniesieniu do wszystkich tych małych funkcji.

VPN-Smartphone.jpg

Ważne jest przeczytanie ogólnych warunków korzystania z tych usług. Tak, nie jest to oczywiste i zawsze zrozumiałe, zwłaszcza, że ​​czytanie tych długich akapitów jest bardzo długie, ale pozwala dokładnie wiedzieć, co te sieci VPN robią z Twoimi danymi.

Kiedy z nich korzystasz: wszystkie Twoje dane przepływają przez zaszyfrowany tunel tych usług, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co można zrobić z tymi danymi.

Jest oczywiste, że z punktu widzenia bezpieczeństwa i prywatności naturalnie zalecamy płatne sieci VPN. Często są one bardziej wydajne i zapewniają większy szacunek dla Twojej prywatności.

Pamiętaj jednak, że w rzeczywistości darmowa i płatna sieć VPN działa w ten sam sposób. W większości przypadków szyfrowanie jest również identyczne, nawet jeśli zespoły techniczne usług z subskrypcją są w stanie lepiej na przykład szybko zareagować w przypadku usterki.

Zrozumiesz, działanie VPN jest w rzeczywistości dość proste. Bez względu na to, z której usługi korzystasz, zwykle jest to ta sama rzecz, chociaż rodzaj używanego szyfrowania może się różnić.

Szukasz więcej informacji, aby zrozumieć, jak korzystać z VPN? sprawdź nasze artykuły: