[Dossier] Darmowe VPN mogą sprzedawać twoje dane …

Często zdarza się, że firmy, które wprowadzają w błąd, próbują promować i rozwijać swoje marki. Jedną z nisz, w których zjawisko to jest szeroko rozpowszechnione, jest przemysł VPN. Niedawno ujawniono, że wbrew twierdzeniom na ich stronach internetowych, 26 ze 117 najpopularniejszych usług VPN zapisuje dane użytkownika, pomimo twierdzeń przeciwnych w swoich kampaniach marketingowych. To odkrycie będzie wydawało się skromne w porównaniu z wynikami dotyczącymi działania darmowych sieci VPN: wiele otwarcie i bezczelnie udostępnia i sprzedaje dane użytkowników.

Ponieważ obowiązują przepisy RODO, większą uwagę przywiązuje się do tego, jak organizacje wykorzystują dane użytkowników w celach marketingowych. Jednak jeśli chodzi o nadużycie danych, głównymi winowajcami są dostawcy usług VPN – zwłaszcza bezpłatne usługi VPN.

Sieci VPN są ogólnie uważane za bezpieczniejszą alternatywę niż zwykły dostawca usług internetowych do anonimizacji ruchu internetowego i odblokowywania zablokowanych witryn. Specjaliści używają VPN do ochrony swojej tożsamości online, ale wielu użytkowników VPN błędnie zakłada, że ​​dzięki VPN nikt nie ma dostępu do swoich danych. Niestety tak nie jest – twój dostawca VPN, zamiast twojego ISP, może równie dobrze mieć dostęp do twoich danych.

W zależności od usługi, z której korzystasz, korzystanie z VPN może być gorsze niż zwykle przy korzystaniu z usług dostawcy usług internetowych. Zapytaj tylko Ryana Lin, który został aresztowany pod koniec ubiegłego roku z powodu działań internetowych, które przeprowadził, korzystając z pozornie bezpiecznej usługi VPN. Podczas gdy usługa VPN, z której korzystał, odważnie reklamowała „fakt”, że nie prowadzą dzienników, mieli dzienniki aktywności Lin do dostarczenia do FBI, gdy zostanie o to poproszony. .

W rzeczywistości w większości przypadków fakt, że Twoje dane mogą być sprzedawane lub udostępniane, jest wyraźnie określony na stronie ich polityki prywatności, ale większość użytkowników nie zawraca sobie głowy czytaniem drobnego druku. Głównymi winowajcami są Hola (ponad 152 miliony użytkowników) i Betternet (ponad 38 milionów użytkowników).

Większość darmowych VPN jest częścią programu sprzedaży / udostępniania danych.

Jeśli korzystasz z dowolnej formy bezpłatnej usługi VPN, nie tylko jest bardzo mało prawdopodobne, że będziesz chroniony, ale istnieje ogromna możliwość, że twoje dane zostaną zebrane i sprzedane oferentowi, który zaoferuje najwyższą cenę.

Dla niczego niepodejrzewających użytkowników dostawcy bezpłatnych usług VPN są rycerskimi rycerzami w lśniącej zbroi, którzy rozumieją niebezpieczeństwa cenzury internetowej i próbują pomóc (jak wielu z nich powie na swojej stronie internetowej) . Jednak dla dostawców tych bezpłatnych usług VPN znaleźli opłacalny model biznesowy oparty na sprzedaży danych użytkowników.

Wystarczy zapytać te popularne bezpłatne usługi VPN:

Hola

Hola oznacza „odblokuj Netflix za darmo”, o czym świadczą 152 miliony ludzi korzystających z darmowego VPN, ale bardzo niewielu wie, że zostali przyłapani na zamianie komputerów użytkowników z ich darmowych usług VPN w węzły faktycznie mają płatny oddział firmy, w którym sprzedają przepustowość swoich bezpłatnych użytkowników VPN.

W 2015 r. Grupa naukowców odkryła kilka problemów w Holi: oprócz umożliwienia śledzenia ich użytkowników w Internecie, wykryto błąd, który można wykorzystać do zdalnego uruchamiania aplikacji na komputerach użytkowników Hola.

Co gorsza, Hola sprzedała przepustowość użytkownikom swojej bezpłatnej usługi chętnym płatnikom za pośrednictwem swojej spółki zależnej Luminati. Innymi słowy, podczas gdy próbujesz skorzystać z ich darmowej sieci VPN, aby uniknąć cenzury i zachować anonimowość, użytkownik ich płatnej usługi po cenach kryminalnych może użyć Twojego adresu IP do odwiedzania nielegalnych stron, czyniąc cię odpowiedzialnym jego działań.

Hola później naprawi niektóre z tych błędów i zaktualizuje swoją politykę prywatności, aby lepiej odzwierciedlić niektóre ze swoich praktyk, ale naukowcy twierdzą, że niektóre z tych problemów nadal istnieją.

Betternet

Betternet to jedna z najpopularniejszych bezpłatnych usług VPN dla urządzeń mobilnych. Wyłonili się z cienia i mają teraz 38 milionów użytkowników. Ich model biznesowy ewoluuje powoli – uruchomili router VPN, a teraz zapłacili plany dla zainteresowanych użytkowników.

Jednak bardzo niewiele osób wie, że Betternet jest jednym z najgorszych przestępców, jeśli chodzi o śledzenie i nagrywanie (oprócz umożliwienia ich reklamodawcom śledzenia i nagrywania) dane użytkownika.

Według dokumentu badawczego CSIRO, agencji australijskiego rządu federalnego, aplikacja Betternet na Androida ma 14 bibliotek śledzenia – najwyższy poziom darmowej usługi VPN, jaką znają.

Innymi słowy, osoby korzystające z Betternet, aby uniknąć śledzenia przez ISP, są śledzone w prawo i w lewo przez jeszcze bardziej nieznane podmioty.

Pełna lista TheBestVPN zawiera o wiele bardziej popularne bezpłatne usługi VPN, niż zapewne wiesz – i to nie jest dobry znak. Wygląda na to, że wszystkie popularne bezpłatne VPN są winne w taki czy inny sposób. To powiedziawszy, problem darmowych sieci VPN, które sprzedają lub udostępniają dane, wstrzykują pliki cookie, przekierowują ruch lub angażują się w inne szkodliwe działania, nie jest nowy. I to nie skończy się w najbliższym czasie!

Dlaczego darmowe VPN mają sprzedawać twoje dane?

Jeśli nie sprzedano produktu, najprawdopodobniej jesteś produktem. Większość darmowych sieci VPN udostępnia lub sprzedaje Twoje dane lub poddaje Cię wątpliwym praktykom z następujących powodów:

Koszty serwera

Twój ruch będzie kierowany przez ich serwery i będą musieli za nie płacić. W miarę rozwoju sieci VPN pojawi się zapotrzebowanie na więcej serwerów. Według bezpłatnej bazy użytkowników VPN koszty serwera mogą z łatwością sięgać dziesiątek tysięcy dolarów.

W przypadku większej sieci VPN, z niektórymi posiadającymi setki milionów użytkowników, koszty serwerów mogą sięgać milionów.

Zarabiać pieniądze

Gdy nie ma produktu, zarabianie pieniędzy może być trudne. Zwykłe wyświetlanie reklam nie wystarczy, zwłaszcza jeśli uważasz, że reklama jest tańsza i tańsza.

Dzięki dostępowi do cennych danych użytkowników, darmowi dostawcy VPN mogą wyświetlać bardziej ukierunkowane reklamy i obciążać reklamodawców więcej, a nawet sprzedawać / udostępniać dane i otrzymywać za nie zapłatę.

Chciwość

Gdy masz dostęp do danych od setek milionów ludzi, takich jak Hola lub inne sieci VPN, może być trudno pokonać pokusę, aby spróbować „zarabiać” na tych danych.

Dzięki bazie użytkowników wielu darmowych sieci VPN wykorzystanie danych użytkownika ułatwia zarabianie milionów dolarów każdego miesiąca. W przypadku Holi nie ma dużych kosztów, ponieważ jest to usługa P2P i nie muszą oni posiadać własnych serwerów, ale trudno oprzeć się pokusie zarabiania dane od ponad 100 milionów osób.

Najlepsze alternatywy dla darmowych VPN

Korzystanie z bezpłatnych sieci VPN jest praktycznie samobójstwem prywatności w Internecie. Istnieją lepsze alternatywy:

Znajdź VPN typu open source

Jeśli naprawdę potrzebujesz skorzystać z bezpłatnego VPN, najbezpieczniejszą opcją jest skorzystanie z VPN typu open source. VPN typu open source nie będzie motywowany ani motywowany finansowo, a jego kod będzie dostępny bezpłatnie, aby każdy mógł go zobaczyć i skrytykować. Niektóre godne uwagi opcje to OpenVPN, Freelan i SoftEther.

Skorzystaj z bezpłatnej sieci VPN z Tsukuba University, Japonia

Inną alternatywą jest VPN Gate, bezpłatny eksperyment akademicki przeprowadzony przez Graduate School University of Tsukuba, Japonia.

To powiedziawszy, nawet jeśli nie musisz się martwić o udostępnianie danych lub narażanie prywatności przez VPN Gate, korzystanie z ich usług może być ograniczone: na przykład jasno stwierdzają, że rejestrują Twoje dane, aby zapobiec nadużyciom ich usług.

Stwórz własną darmową sieć VPN

Możesz przenieść go na wyższy poziom i skonfigurować własną darmową sieć VPN w chmurze. W zależności od używanej aplikacji możesz nie uzyskać pełnej anonimowości (Twoje działania mogą być śledzone przez dostawców usług w chmurze udostępniających te bezpłatne VPN), ale możesz być pewien, że jesteś jedyną mieć dostęp do swoich danych i w pełni je kontrolować.

Możesz skonfigurować własną darmową sieć VPN za pomocą Algo lub Streisand. Będzie to wymagać technicznej wiedzy, ale warto mieć prywatność i spokój! Ten samouczek Lifehacker jest przydatnym przewodnikiem na początek!

Wniosek

Bitwa o prywatność w Internecie jest trudna. Jednak najłatwiejsze rozwiązanie na ogół nie jest najlepsze. Podczas gdy większość bezpłatnych usług VPN jest łatwa w instalacji i obsłudze, prawie zawsze występuje kompromis: dane. Jeśli jednak jesteś gotów podjąć wysiłki techniczne, korzystając z niektórych z powyższych opcji, nadal możesz uzyskać bezpłatny dostęp VPN bez obawy o naruszenie prywatności.