Darmowa sieć VPN: czy naprawdę działają?

VPN

Rynek VPN jest dziś bardzo ważny. Usługi te zostały uproszczone, aby były dostępne dla ogółu społeczeństwa i dzięki temu zdobywały nowych klientów. Jakie są jednak granice bezpłatnych VPN?

VPN: Jaki prawdziwy użytek?

Jeśli wcześniej mieliśmy obraz VPN zarezerwowany dla koneserów lub pracowników niektórych firm, nie ma to już miejsca dzisiaj. Odnotowano prawdziwą świadomość opinii publicznej na temat możliwych zagrożeń związanych z niezabezpieczonym połączeniem. Dotyczy to dziś wszystkich, a uproszczenie korzystania z tych narzędzi znacznie pomogło w ich demokratyzacji.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto korzystać z tych sieci VPN, istnieje kilka powodów. Przede wszystkim, jeśli regularnie uzyskujesz dostęp do publicznych sieci Wi-Fi, niezbędna jest możliwość szyfrowania informacji. W ten sposób szkodliwe osoby mogą się z nim połączyć i zassać wiele informacji, które się tam krążą, ponieważ nie są bezpieczne.

Dzięki VPN wszystkie dane, które krążą między telefonem, komputerem, tabletem lub innym produktem podłączonym do Internetu do serwerów sieciowych, zostaną następnie zaszyfrowane. Nikt nie będzie w stanie wiedzieć, do czego próbujesz uzyskać dostęp, ani nawet uzyskać informacji o tobie.

CyberSecurity-VPN-Connexion.jpg

Kolejny powód do korzystania z VPN: ominięcie cenzury geograficznej. Jeśli wybierasz się w podróż do Chin, masz na przykład świadomość, że nie wszystkie strony internetowe są dostępne. Usługi, z których korzystamy na co dzień są zablokowane. Aby ominąć te blokady, możesz następnie aktywować VPN, a tym samym odzyskać dostęp do wszystkich swoich ulubionych stron, takich jak Facebook czy Google.

Możesz oczywiście użyć tych narzędzi, po prostu przeglądać anonimowo w Internecie. W rzeczywistości stajesz się niewidoczny dla usług, do których masz dostęp w ten sposób, ponieważ Twój adres IP jest następnie ukryty. To chroni cię przed śledzeniem. Jeśli martwisz się o swoją prywatność, jest to dodatkowe bezpieczeństwo.

Jaka jest różnica między darmowymi a płatnymi VPNami?

Jeśli powiemy Ci „Cena”, zgodzisz się z nami. Tyle że oczywiście odpowiedź na to pytanie jest bardziej złożona. Istnieje wiele różnic między darmowymi a płatnymi VPNami.

W większości przypadków płatne sieci VPN są po prostu nieograniczone. Oferują wiele lokalizacji geograficznych dla swoich serwerów. To sprawia, że ​​wygląda to na usługi, do których próbujesz uzyskać dostęp, do którego łączysz się z innego kraju. Ponadto prędkości są bardzo dobre, a limit nieograniczonej ilości danych na temat płatnych narzędzi w przeważającej większości.

To nie wszystko, niektóre bezpłatne usługi odmawiają peer-to-peer na swoich serwerach lub strumieniowaniu wideo. Może to rzeczywiście powodować przeciążenie serwerów, które są już bardziej przeciążone przez fakt, że jest ich wielu z powodu bezpłatnej usługi.

Należy również pamiętać, że przez większość czasu lista adresów IP bezpłatnych serwerów VPN jest znacznie mniej chroniona. Oczywiście adres IP tych usług jest znany wszystkim (ponieważ jest wielu użytkowników), a następnie można go łatwo zablokować. Dlatego nie można ich używać w serwisie Netflix lub innych witrynach bez ich wykrycia. Płatne sieci VPN nie są na czarnej liście przez większość czasu, a jeśli tak, szybko reagują na zmianę.

Co więcej, bezpłatne usługi utrudniają poszanowanie prywatności. Czasami muszą odsprzedawać dane swoich użytkowników, aby nadal istnieć. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę dużą różnicę. Czasami dzieje się tak również w przypadku bezpieczeństwa tych darmowych sieci VPN, co pozostawia nieco więcej do życzenia.

VPN-Security-Computer.jpg

Powiem ci wprost, że może to być skomplikowane. Nie możesz skorzystać z usługi premium i być wymagającym, nawet jeśli nie płacisz. Usługi te muszą otrzymać wynagrodzenie, a następnie znaleźć inne alternatywy. Mogą jednak istnieć dobre kompromisy.

Jeśli chcesz bezpłatnie korzystać z usługi Premium, jest to oczywiście niemożliwe i można to zrozumieć. Codzienne zarządzanie VPN wiąże się ze znacznymi kosztami, zarówno pod względem ludzi, jak i infrastruktury. Jak konkurować o bezpłatne usługi z innymi płatnymi dostawcami?

Nawet jeśli niektóre bezpłatne usługi są finansowane z reklam, potrzeba dużo więcej użytkowników darmowych VPN, aby ostatecznie wygenerować taki sam dochód, jak użytkownik, który subskrybował ofertę premium. Z wyjątkiem tego, że im więcej internautów korzysta z Twojej usługi, tym bardziej będzie Cię to kosztować, szczególnie pod względem przepustowości. Trochę trudnego błędnego koła jest opłacalne.

Jeśli chodzi o prywatność, płatna sieć VPN nie będzie zainteresowana odsprzedażą danych. W rzeczywistości płacisz, aby móc zabezpieczyć połączenie, a następnie w pełni ufasz usłudze w zamian za tę płatność. Jeśli chodzi o bezpłatne usługi, niektórzy użytkownicy wyrażają zgodę na przekazanie ich danych do zarządzania reklamami w zamian za bezpłatny dostęp do tych serwerów. Filozofia jest zupełnie inna.

Oczywiście płatna sieć VPN oferuje bardziej wzorową stabilność połączenia. Jeśli chcesz oglądać filmy lub grać w gry online, bardzo ważne jest, aby mieć jak najbardziej stabilne połączenie. Trudno jest zaoferować darmowej sieci VPN oferowanie usługi równie dobrze pod tym względem, jak jej płatni konkurenci.

W Internecie wszystko może się bardzo szybko zmienić. Luki w zabezpieczeniach można czasem szybko wykorzystać, a zespół zatrudniony w pełnym wymiarze czasu będzie koniecznie lepszy niż zredukowany zespół w darmowej sieci VPN, w której bezpieczeństwo i szyfrowanie prawdopodobnie nie są priorytetem firmy.

Jakie są najlepsze darmowe VPN na Androida i iPhone'a?

Jeśli chodzi o VPN na naszych telefonach komórkowych, tyle co powiem: istnieje wiele możliwości. W bezpłatnej części Sklepu Play znajdziesz dziesiątki bezpłatnych aplikacji VPN na Androida, które obiecują skorzystać z bezpłatnych kosztów połączeń z tymi usługami. Uważaj jednak, czasami są one bardzo przypadkowe. Ważne jest, aby porównać wszystkie istniejące aplikacje VPN na Androida, aby sprawdzić, czy dane nie są potencjalnie zagrożone.

To samo dotyczy bezpłatnych usług VPN na iPhonie. Jest ich wiele i często pochodzą z krajów takich jak Rosja czy Chiny. Ponownie, bądź ostrożny i radzimy spojrzeć na pełne porównania aplikacji VPN na iOS. W ten sposób łatwo znajdziesz najlepsze usługi w ciągu kilku sekund, nie martwiąc się o sprzedaż swoich danych usługom zewnętrznym.

Co z darmowymi VPNami w Mac OS i Windows?

Przede wszystkim wiedz, że darmowe VPN w systemie Windows jest wiele. W Internecie nie brakuje porównań i nie zawsze są one bardzo obiektywne. Często musisz upewnić się, że Twoje dane pozostają bezpieczne. Jednak w systemie Windows trudno jest wyświetlić tyle reklam z oprogramowaniem, jak na przykład na urządzeniach mobilnych.

W związku z tym natychmiast staje się trudniej mieć całkowicie bezpłatne usługi. Zalecamy na komputerze, aby przejść do Freemium VPN, które często są bardziej korzystne dla praw użytkowników. Pamiętaj jednak, że powiedzenie za darmo może oznaczać losową operację.

W systemie Mac OS jest on raczej podobny do bezpłatnych ofert w systemie Windows. Często usługi VPN są dostępne na obu platformach z różnymi klientami. Ponownie, spójrz na bezpłatne porównania VPN dla Mac OS, aby przekonać się, że nic nie przebije płatnej usługi. Należy jednak pamiętać, że najciekawsze jest skorzystanie z wydajnej usługi dostępnej w wielu systemach operacyjnych, aby użyć tego samego identyfikatora i znaleźć zwykłe serwery połączeń.

Twoje bezpieczeństwo jest ważne, bądź ostrożny z darmowymi VPN

Gdy korzystasz z VPN, wszystkie informacje przepływają przez tunel. Ta ostatnia należy wówczas do zewnętrznej usługi, której nie zawsze znasz, ale której ufasz. Te informacje są teoretycznie szyfrowane, ale usługi te nadal czasami widzą, co przechodzi przez ich serwery.

Niepokojące staje się, gdy usługi te są zlokalizowane w Chinach. W krajach takich jak ten, w których rząd może właściwie kontrolować i weryfikować wszystko, Twoje dane mogą być wykorzystane do znacznie więcej. Zdecydowana większość darmowych VPN znajduje się w tym kraju, w którym prywatność nie ma większego znaczenia. Dzienniki są również ogólnie przechowywane.

vpn_bp_1600

Jeśli narzędzia te działają bez problemu, należy przyznać, że etycznie jest to problematyczne. Jak możemy nadal wierzyć w niezawodne narzędzie w tych krajach, w których na proste żądanie rządu VPN te muszą zapewniać wszystkie dzienniki użytkowników? Pytanie wciąż zasługuje na pytanie.

Usługi te są pobierane dziesiątki milionów razy ze Sklepu Play i App Store. Nadal rozwijają się z kilku powodów: są opłacalne i jest to sposób, aby zawsze uzyskać więcej informacji o użytkownikach. Zauważ też, że Chiny zabraniają teoretycznie używania VPN, co czyni to tym bardziej dziwnym.

Skandale wokół darmowych VPN są powtarzające się i liczne. Jednak w ostatnich latach nastąpił prawdziwy wzrost. Jeśli niektóre z nich są dobre i szanują prywatność użytkowników Internetu (po prostu finansując się poprzez etyczną reklamę), nie możemy ryzykować ich poleceniem.

Zawsze niezwykle ważne jest, aby przeczytać pełne warunki tych VPN. To może być długie i żmudne, ale dużo się uczysz. Jeśli musisz uzyskiwać dostęp do potencjalnie wrażliwych informacji za pomocą tych narzędzi, nie trzeba dodawać, że przeglądanie ich jest obowiązkowe.

Okresy próbne: sposób na skorzystanie z bezpłatnych VPN

Prawdziwą alternatywą są ostatecznie wersje próbne znanych i uznanych sieci VPN. Prawie wszystkie z nich oferują bez wyjątku te okresy, w których oferowany jest test usługi przez 30 dni przed ewentualnym zwrotem kosztów. Czasami można nawet przetestować VPN bez konieczności podawania jakichkolwiek środków płatności.

W tym kontekście narzędzia te są finansowane przez system subskrypcji użytkownika. Mogą zatem dysponować zasobami finansowymi i ludzkimi, aby móc świadczyć wysokiej jakości usługi, przy jednoczesnym poszanowaniu Twojej prywatności. Nie muszą pokazywać Ci reklam, aby być opłacalnym.

VPN

Jest to zatem doskonała alternatywa, która może okazać się interesująca. Wymaga to jednak każdorazowego korzystania z wielu usług przez krótki czas. Bez względu na to, czy 7 lub 30 dni bezpłatnie, po tym okresie będziesz musiał użyć innej konkurencyjnej sieci VPN. Teoretycznie okres próbny nie jest w rzeczywistości odnawialny.

Podczas tych testów z najbardziej znanymi usługami, takimi jak ExpressVPN, NordVPN, a nawet Cyberghost, uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Premium. Nie zostanie narzucone żadne blokowanie i ograniczenia. Oznacza to, że limit danych jest nieograniczony, a prędkość nieograniczona, podobnie jak liczba serwerów, z którymi można się połączyć.

W tej chwili jest to po prostu najlepsza alternatywa dla korzystania z darmowych sieci VPN i zapewniania poszanowania prywatności. To oczywiście ma pewne ograniczenia, ale jak mówimy: nie mamy nic bez niczego.

Darmowe VPN z modelem freemium: ograniczone, ale skuteczne rozwiązanie

Inne sieci VPN działają inaczej. Oferują one w szczególności model biznesowy Freemium. Oczywiście: niektóre podstawowe funkcje są dostępne za darmo, ale jeśli chcesz uzyskać dostęp do większej liczby serwerów lub mieć nieograniczony przydział danych, musisz subskrybować subskrypcję lub płatne opcje.

Pozwala to dzięki tym opcjom płatnym i kilku użytkownikom, którzy przechodzą na te płatne formuły, sfinansować całą pracę VPN dla wszystkich. Bezpłatni użytkownicy korzystają wówczas pośrednio z tych usług dzięki subskrypcjom od użytkowników premium.

Mac VPN

Przez większość czasu usługi te mają ograniczoną ilość danych. Oferują one na przykład bezpłatne 500 MB do 2 GB, a po przekroczeniu tego limitu zostaniesz poproszony o przejście na płatny abonament. Inna możliwość: ograniczenie połączenia tylko do kilku serwerów geograficznych. Oferując tylko trzy do pięciu serwerów w poszczególnych krajach, użytkownik może być sfrustrowany i dlatego przejdzie na płatną subskrypcję, aby w szczególności ominąć blokowanie geograficzne.

Należy również pamiętać, że w przeciwieństwie do VPN w 100% darmowych i finansowanych z danych reklamowych lub danych użytkownika, tutaj mają prawdziwą obsługę klienta. Jeśli czasami jesteś przejmowany na drugim miejscu, ponieważ użytkownicy premium mają pierwszeństwo, nadal łatwiej będzie uzyskać odpowiedź.

VPN fotolia

„Darmowy VPN”? Nie zawsze tak jest!

Regularnie widzimy usługi, które podkreślają w ich cechach, że wszystko jest za darmo. W rzeczywistości często jest bardzo inaczej. Pamiętaj, że prawdziwa 100% darmowa sieć VPN jest rzadka lub prawie niemożliwa.

Do obsługi tych usług, które wiążą się ze znacznymi kosztami, potrzebny jest również zespół. Zespół ten, poza projektami stowarzyszeniowymi, nie może bez wynagrodzenia wykonywać tych zadań konserwacyjnych w pełnym wymiarze godzin. Dlatego: obowiązkowe jest znalezienie innych sposobów zarabiania na tych narzędziach, aby były trwałe.

W Internecie często mówi się: „Jeśli jest bezpłatny, jesteś produktem!” „ Znowu tak jest w tym przypadku. Twoje dane są gromadzone przez niektóre usługi, a następnie sprzedawane. Jest to zatem sposób na uruchomienie wszystkich tych narzędzi. W innych przypadkach: reklama pozwala im żyć.

Zwłaszcza na naszych telefonach komórkowych (na Androidzie lub iOS) znajdujemy najbardziej bezpłatne usługi VPN. Rzeczywiście łatwiej zarabiać na aplikacjach za pomocą reklam niż na komputerze. Ponadto nie zauważamy już niewiarygodnej liczby okien, które otwierają się z reklamą, na pełnym ekranie w aplikacjach tego typu.

Alternatywy: projekty stowarzyszeniowe lub uniwersyteckie

Niektóre uniwersytety oferują bezpłatne VPN na całym świecie. Każdy może się z nim połączyć i przez większość czasu usługi te nie przechowują żadnych dzienników, a zatem nie rejestrują twoich informacji. Są one dostępne wyłącznie w celach edukacyjnych dla studentów lub tych, którzy chcą się chronić. Należy jednak pamiętać, że szyfrowanie połączenia może czasami być dość losowe.

Inne stowarzyszenia, zwłaszcza w projektach internetowych, oferują ten rodzaj usługi za darmo. Następnie działają dzięki darowiznom od użytkowników Internetu. Znajdziesz niektóre z nich, ale oczywiste jest, że operacja może czasami być losowa.

Te dwa rodzaje VPN, które działają głównie na protokole Open VPN, oferują alternatywy w 100% darmowe i niezawodne, bez użycia danych. Pamiętaj jednak, że niektóre z tych usług przechowują twoje dzienniki, aby sprawdzić, czy nie wykorzystujesz ich nielegalnie na swoich serwerach.

Wielu użytkowników Internetu korzysta z VPN, aby móc pobierać torrenty i tym samym omijać na przykład Hadopi. W takim przypadku serwery mogą być odpowiedzialne za Twoje działania i zależnie od tego, gdzie się znajdują, a tym samym mają problemy z prawem. Z tego powodu niektóre bezpłatne usługi wolą przechowywać pewne informacje o tobie, aby uwolnić się od wszelkiej odpowiedzialności w przypadku problemów z właściwymi organami.

VPN-MobileTablette.jpg

Giganci internetowi, tacy jak Opera, oferują jednak bezpłatne i nieograniczone sieci VPN w swoich przeglądarkach. Będą one obejmować tylko nawigację i informacje, które przez nią przechodzą, ale jest to już dobra alternatywa. Oczywiście firma szanuje Twoją prywatność i nie sprzedaje żadnych informacji, zapewniając jednocześnie optymalne szyfrowanie.

Wreszcie, czy darmowe VPN są bardzo ograniczone?

Tak, darmowe VPN są ograniczone, mimo że jest ich bardzo wiele. Jednak bardzo skomplikowane jest znalezienie sieci VPN, która będzie nieograniczona, wolna od reklam i która nie wykorzysta żadnych danych osobowych, oferując wzorową prędkość.

Konfiguracja i utrzymanie tych usług wiąże się ze znacznymi kosztami pod względem infrastruktury i bez monetyzacji subskrypcji bardzo trudno jest finansowo założyć tę operację.

Niemniej jednak niektóre skuteczne usługi oferują dziś interesujące rozwiązania. Dotyczy to w szczególności Opery, jak powiedzieliśmy wcześniej, która zintegrowała VPN z przeglądarką. Pamiętaj jednak, że ta opcja szyfruje tylko dane, które przechodzą przez Operę, a nie na zewnątrz, nie ma to nic wspólnego z pełną VPN.

Zalecamy skorzystanie z płatnych sieci VPN, które oferują okresy próbne. Jeśli może to być dla ciebie trochę skomplikowane i nie chcesz podawać swoich danych bankowych, na przykład, aby je subskrybować, drugą opcją faworyzowania są freemium VPN. W ten sposób wykraczasz poza granice darmowych VPN.

Szukasz informacji na temat różnych zastosowań VPN we Francji, zapoznaj się z tymi specjalistycznymi plikami: