Czy VPN naprawdę chroni moją anonimowość w Internecie?

balances_vpn1600.jpg

Zapewnij sobie poufność w Internecie, zwalczaj cyberataki ze strony hakerów i innych phishingów, chroń dane osobowe w Internecie … Bezpieczeństwo Internetu jest dziś przedmiotem obaw wielu użytkowników Internetu. W rezultacie wiele osób zwraca się do VPN lub wirtualnej sieci prywatnej w języku angielskim, aby stać się niewidocznymi po podłączeniu do sieci. Ale czy to jest tak skuteczne? Czy VPN naprawdę chroni anonimowość w Internecie? W tym artykule wrócimy do funkcjonowania VPN, zanim przyjrzymy się środkom zastosowanym przez te oprogramowanie w celu obrony swoich klientów przed zagrożeniami internetowymi.

Co to jest VPN?

VPN to wirtualna sieć prywatna (której skrót pochodzi od angielskiej wirtualnej sieci prywatnej). Występuje w postaci oprogramowania (lub aplikacji) do zainstalowania na wszystkich multimediach cyfrowych, od komputera do komputera Mac, za pośrednictwem tabletów i smartfonów z systemem Android lub iOS.

Dostępna za kilka euro miesięcznie lub za darmo, w zależności od dostawców, VPN ma na celu szyfrowanie ruchu internetowego i ukrywanie adresu IP jego użytkownika. Dzięki tej usłudze ta ostatnia może przeglądać Internet z zachowaniem całkowitej poufności i bezpieczeństwa.

Rzeczywiście, kiedy łączysz się z siecią w całkowicie konwencjonalny sposób (to znaczy łącząc się z modemem, modemem twojej firmy lub hotspotu), możesz bardzo łatwo to zaobserwować. Każde kliknięcie podczas wędrówki w tej wspólnej sieci pozwala uzyskać mniej lub bardziej poufne informacje. Te ostatnie są następnie dostępne dla wszystkich, w tym dla złośliwych osób. W tym momencie pojawia się VPN! Zainstaluje bezpieczny tunel komputerowy w twojej sieci.

Mówiąc prosto: wyobraź sobie Internet jako ogromną maszynę z wieloma rurami łączącymi wszystkie komputery i serwery na świecie. Wewnątrz płynie woda. VPN wsuwa szczelną rurę wewnątrz tych rur. Dzięki temu zawsze masz dostęp do innych komputerów i serwerów. Tylko twoja woda nie miesza się z wodą innych rur, a przede wszystkim staje się nietykalna dla każdego, kto nie jest podłączony do twojej rury. Ta szczelna rura nazywa się szyfrowaniem danych.

Może się to wydawać przerażające dla tych, którzy nie są zbyt biegli w obsłudze komputera. Zapewniamy, że instalacja i korzystanie z VPN zostało zaprojektowane tak, aby było proste i intuicyjne. Każdy może go użyć!

Ale w praktyce, jak działa VPN?

Ta fajna historia jest dobra i dobra, ale zagłębmy się nieco w temat!

Zwykle podczas łączenia się z Internetem rolą Twojego usługodawcy internetowego (ISP dla przyjaciół) jest przejście do witryny, z którą chcesz się zapoznać. Cały Twój ruch jest zatem zarządzany przez Twojego dostawcę usług internetowych, co ma niefortunne konsekwencje: ten ostatni może zobaczyć wszystkie Twoje najmniejsze działania i działania w sieci. Nawyki przeglądania i dane osobowe mogą być następnie sprzedawane reklamodawcom lub innym stronom trzecim. Jesteśmy dalecy od bardzo pożądanej anonimowości!

VPN spowoduje zwarcie z usługodawcą internetowym. W tym celu przekieruje Twój ruch internetowy na serwer VPN. To ten ostatni jest odpowiedzialny za szyfrowanie danych i maskowanie adresu IP (słynna hermetyczna rura, o której mówiliśmy wcześniej). Wszystkie informacje dotyczące przeglądania są następnie przesyłane przez ten zaszyfrowany tunel, z dala od usługodawcy internetowego lub jakiejkolwiek strony trzeciej.

Z punktu widzenia użytkownika jest to bardzo proste:

1. Zainstaluj VPN na komputerze, tablecie lub smartfonie.

2. Połącz się z serwerem VPN. Aby to zrobić, po prostu otwórz oprogramowanie i kliknij przycisk. Serwer VPN jest wybierany automatycznie przez aplikację: ogólnie jest to najbliższy i najmniej przeciążony serwer. Możliwe jest jednak połączenie z określonym serwerem w określonym kraju.

3. Otwórz przeglądarkę internetową (Safari, Chrome, Mozilla, a nawet Microsoft Edge) i normalnie surfuj po Internecie. Twój adres IP jest maskowany, a ruch przychodzący i wychodzący szyfrowany. Możesz spać spokojnie: nikt nie może cię szpiegować ani wykorzystywać twoich danych.

Korzystanie z VPN jest łatwym i niezawodnym sposobem ochrony prywatności i działań online. Uważaj jednak, twoje bezpieczeństwo zależy całkowicie od sieci VPN: dlatego ważne jest, aby ostrożnie wybrać dostawcę. Wrócimy do tego w dalszej części tego artykułu.

Dlaczego VPN jest niezbędny do zagwarantowania bezpieczeństwa i anonimowości w sieci?

Poufność twoich działań internetowych

Czy zauważyłeś kiedyś, że reklamy oferowane przez sieci społecznościowe lub dowolną stronę zmieniają się zgodnie z Twoimi wcześniejszymi badaniami? Wystarczy poświęcić dziesięć minut na porównanie telefonów komórkowych w Google, aby znaleźć się w sponsorowanych reklamach różnych modeli smartfonów w czterech rogach ekranu! Nic dziwnego, że skoro przynajmniej twoje kroki w sieci są monitorowane i wykorzystywane.

I może to być bardzo niepokojące: nikt nie chce wiedzieć, że Wielki Brat pilnuje rzeczy i analizuje wszystko, co robisz w sieci. Dzięki VPN twój adres IP i cała komunikacja są starannie chronione przez szyfrowanie. Twoje dane nie mogą być dłużej wykorzystywane.

Walka z cyberprzestępczością

Obecnie oprogramowanie antywirusowe może już nie wystarczyć, aby pokonać pułapki hakerów internetowych. Rzeczywiście, hakerzy wykorzystują każdą lukę w systemie, aby do ciebie dotrzeć i odzyskać:
• Twoje osobiste pliki (zdjęcia, dokumenty itp.);
• Hasła do różnych kont;
• Twoje dane osobowe;
• Twoje dane bankowe …

I nie zapominajmy o innych szkodliwych działaniach, takich jak:
• rozprzestrzenianie się wirusów;
• kradzież tożsamości;
• zanieczyszczenie kilku podłączonych urządzeń;
• Hackowanie usługi online;
• Nieuczciwa subskrypcja ofert w Internecie …

VPN pozwala uniknąć tych wszystkich niepowodzeń. Rzeczywiście, nawet jeśli cyberprzestępcom uda się uzyskać dostęp do twoich danych (co samo w sobie jest już bardzo złożone), będzie to bezużyteczne, ponieważ jest całkowicie nieczytelne dzięki szyfrowaniu.

Bezpieczny dostęp do wszystkich treści i usług online

W kilku krajach na świecie niektóre witryny i aplikacje są cenzurowane, a próba dostępu do nich może zagrozić internautom. Dotyczy to na przykład Chin, Iranu, a nawet Birmy. Jeśli lubisz podróżować, może to stanowić problem!

Nie przechodząc do tego ekstremum, niektóre platformy streamingowe mogą również ograniczać swój dostęp w zależności od lokalizacji adresu IP użytkownika.

Niezależnie od tego, czy to z powodów zawodowych, czy osobistych, nawiguj tak, jak chcesz i gdzie chcesz dzięki VPN. Twój niepokojący adres IP jest ukryty i nie można zidentyfikować kraju, w którym się znajdujesz.

Adres IP to paszport, dowód osobisty, dokumenty w sieci. Dzięki tej wyjątkowej serii liczb każdy może wiedzieć o tobie wszystko: swoją lokalizację, markę urządzenia, rozdzielczość ekranu i wiele innych rzeczy, które chciałbyś zachować dla siebie.

Tak więc, czy chcesz pobierać z Torrent w spokoju, ominąć cenzurę w niektórych krajach lub uzyskać dostęp do zagranicznych platform streamingowych, zmiana adresu IP jest niezbędna.
Dobra wiadomość: dzięki VPN można to zrobić za pomocą kilku kliknięć!

Rzeczywiście, ten ostatni użyje adresu IP własnego serwera, aby ukryć twój i chronić twoją tożsamość. Nikt nie będzie wiedział, gdzie jesteś i co właściwie robisz. Anonimowość gwarantowana!

Coraz więcej użytkowników Internetu woli instalować VPN na swoim komputerze. Jest tak tym bardziej, gdy ten drugi jest wykorzystywany w kontekście zawodowym, w którym wymiana danych może być szczególnie wrażliwa. Ale niewiele osób ma odruch instalowania go na innych urządzeniach cyfrowych, takich jak tablety i telefony z Androidem lub iOS.

Jednak zdecydowanie zaleca się korzystanie z VPN. Tak, smartfony zawierają wiele bardzo wrażliwych informacji. Bo kto nie sprawdza swoich kont bankowych za pośrednictwem aplikacji z telefonu komórkowego? Kto nigdy nie podał numeru karty kredytowej, aby zamówić na dużej platformie, takiej jak Amazon? A co z geolokalizacją, tak często stosowaną w życiu codziennym? Lub wiele zdjęć i filmów, które nasycają kartę pamięci?

Ponadto sieci używane przez smartfona, niezależnie od tego, czy jest to publiczna sieć Wi-Fi, czy 4G zawarte w Twoim planie, są znacznie mniej bezpieczne, niż się wydaje. W rzeczywistości telefon automatycznie zmienia sieć, aby zapewnić najlepszą możliwą prędkość, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Haczyk? Możesz wylądować w znacznie mniej bezpiecznej sieci, nie wiedząc o tym, a tym samym znaleźć się na łasce hakerów.

VPN jest zatem idealnym narzędziem do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony anonimowości na wszystkich urządzeniach. Dostawcy to zrozumieli, ponieważ większość oferuje możliwość objęcia do 7 urządzeń jedną subskrypcją. Dlatego możesz zainstalować go na wszystkich swoich mediach cyfrowych. Nie musisz już pamiętać, które są bezpieczne.

Dla przypomnienia: korzystanie z VPN nie wpływa na abonament komórkowy ani cenę abonamentu telefonicznego.

Krótka odpowiedź: tak … ale postaw na KillSwitch!

Przypominamy, że hotspoty to bezpłatne punkty dostępu do Internetu, umożliwiające łączenie się za pośrednictwem publicznego Wi-Fi. Można je znaleźć w szczególności na lotniskach, hotelach, dworcach, a nawet w niektórych restauracjach i dużych centrach handlowych. Chwaleni przez coraz większą liczbę użytkowników, pozostają jednak bardzo niepewni.

Dzięki tym hotspotom cyberprzestępcy mają szczególnie łatwy dostęp do Twojej tożsamości i danych osobowych (hasła do wiadomości e-mail, dane z bankowości prywatnej, pliki osobiste itp.). Zwłaszcza, że ​​użytkownicy Internetu najczęściej korzystają z tych publicznych Wi-Fi. Haker może w ten sposób bardzo łatwo ukraść te informacje, aby je wykorzystać lub uzyskać dostęp do twojego urządzenia.

Ponadto, gdy te punkty dostępu są oferowane przez niektóre firmy lub instytucje, należy pamiętać, że te ostatnie często gromadzą dane. Niektórzy pozbawieni skrupułów łamią nawet prawo, odsprzedając cenne informacje …

Dlatego konieczne jest, nawet pilne, wyposażenie się w VPN, jeśli jesteś przyzwyczajony do korzystania z tego rodzaju sieci publicznej. Aby jednak zabezpieczyć Twoją aktywność online i chronić anonimowość w Internecie, konieczne jest wybranie dostawcy oferującego funkcję Kill Switch.

Ten ostatni jest odpowiedzialny za ciągłe monitorowanie połączenia z serwerem VPN (serwer, który, pamiętaj, jest odpowiedzialny za szyfrowanie danych i maskowanie twojego adresu IP). Jeśli połączenie zostanie przerwane przypadkowo (jak to często bywa z punktami dostępowymi), Kill Switch natychmiast rozłącza twoje urządzenie. Bez tego ryzykowałbyś przeglądanie Internetu, będąc w pełni widocznym (i nie wiedząc o tym!).

To jest fantazja wielu użytkowników Internetu … I aby to osiągnąć, nie będziesz miał wyboru: decydowanie się na płatną sieć VPN jest niezbędna!

Jeśli już zrobiłeś porównanie najlepszych VPN, prawdopodobnie zauważyłeś, że istnieją darmowi i inni płatni dostawcy VPN. Ale po co płacić za usługę, którą można uzyskać bez płacenia ani grosza?

Darmowe VPN mają wiele wad, takich jak:
• Dostępna niewielka liczba serwerów VPN;
• Ograniczona przepustowość (zwykle dobrowolnie);
• Prędkość przepływu została spowolniona.

Konsekwencje są niefortunne dla twojej prywatności i bezpieczeństwa w sieci. Przy tego rodzaju dostawcach oczekuj regularnie przerywanego połączenia, ujawniając w ten sposób swój adres IP. Ponieważ jeśli wszystkie dobrze płatne sieci VPN oferują funkcję Kill Switch, nie dotyczy to darmowych sieci VPN!

To idzie jeszcze dalej, ponieważ ta usługa, oferowana bezpłatnie użytkownikom Internetu, nie zapewnia dostawcom żadnego źródła dochodu. Jednak utrzymanie floty serwerów i ich oprogramowania jest niezwykle ważne. Bezpłatne sieci VPN nie aktualizują regularnie swojej aplikacji i dlatego narażają Cię na nowe luki w zabezpieczeniach, które mogą się pojawić.

Ponadto, w przeciwieństwie do płatnych sieci VPN, większość darmowych sieci VPN nie oferuje dodatkowych narzędzi bezpieczeństwa, takich jak ochrona przed wyciekami DNS, słynny Kill Switch, a nawet podwójne VPN. To ostatnie jest szczególnie interesujące, jeśli chcesz zapewnić swoją anonimowość w Internecie. Zamiast przechodzić przez serwer VPN w celu szyfrowania danych, podwójna sieć VPN użyje drugiego serwera: jest to podwójne szyfrowanie 256-bitowe AZS, najlepszy obecnie sposób zabezpieczenia przeglądania Internetu.

Wreszcie, wreszcie, wiedz, że jak mówi przysłowie, jeśli jest ono bezpłatne, jesteś produktem! Tak, darmowe sieci VPN są nadal bardzo niejasne w odniesieniu do ogólnych warunków sprzedaży, ich gwarancji i zobowiązań wobec klientów, lokalizacji ich siedziby głównej, a przede wszystkim … wykorzystania danych osobowych!

Ponieważ dostawcy nie mogą uzyskiwać dochodów z subskrypcji od swoich użytkowników, sprzedają to, co posiadają: twoje informacje, takie jak nawyki przeglądania, twoja historia i oczywiście twoje dane osobowe. Jeśli myślałeś, że staniesz się niewidoczny w sieci, nie jest to możliwe dzięki darmowej sieci VPN!

Więc śmiało i wybierz płatną sieć VPN! Ich ceny są absurdalnie niskie, szczególnie jeśli zobowiązujesz się do 1 roku lub 3 lat.

Widzieliśmy wcześniej, że darmowe VPN już wykorzystują dane osobowe swoich klientów. Ale czy wiesz, że płatne wersje rejestrują również pewne informacje o tobie?

W rzeczywistości, jeśli dostawca nie zatrzymałby żadnych twoich informacji, nie byłby w stanie zaoferować pakietów na podstawie liczby wykorzystanych GB ani ograniczyć połączeń z określoną liczbą urządzeń.

Oto dane, których kopię zapasową zwykle dostarcza dostawca VPN:
• Informacje wypełnione w formularzu rejestracyjnym;
• adres IP użytkownika;
• czas połączenia z usługą;
• Ilość danych wysyłanych i odbieranych dziennie.

Ta lista nie jest wyczerpująca. Aby poznać politykę prywatności przyszłej sieci VPN, istnieje tylko jedno rozwiązanie: przeczytaj ogólne warunki sprzedaży. Zapewniamy jednak, że większość dostawców przechowuje te informacje tylko przez ograniczony czas, a przede wszystkim w sposób poufny i bezpieczny.

Podsumowując, VPN naprawdę chroni twoją anonimowość w Internecie. Ale aby skorzystać z tego bezpieczeństwa i całkowitej poufności na wszystkich ekranach, należy wybrać poważnego dostawcę … i zapłacić! W ten sposób możesz przeglądać internet, bezpieczny przed hakerami, bez obawy o swoją prywatność, aktywność online i swoje dane osobowe. Gwarantowany spokój!

Szukasz informacji na temat różnych zastosowań VPN we Francji, zapoznaj się z tymi specjalistycznymi plikami: