Czy VPN chroni mnie podczas korzystania z Wi-Fi …

VPN Mobile Travel

Podczas podróży, na lotnisku, w hotelu lub po prostu w kawiarni na dole, duża liczba osób łączy się z Wi-Fi oferowanym bezpłatnie przez niektóre firmy i instytucje. Rzeczywiście, od wielu lat te hotspoty cieszą się coraz większym uznaniem. I nie bez powodu Francuzom trudno jest odebrać smartfon, tablet i inne urządzenia cyfrowe. Oddzielenie od Internetu i jego rozległej sieci nie jest takie proste! Ale te punkty dostępu do Internetu otwarte dla wszystkich mogą być szczególnie niebezpieczne ze względu na ich minimalistyczne bezpieczeństwo. Wiele osób zadaje pytanie: czy VPN chroni moją anonimowość podczas korzystania z publicznego Wi-Fi? Czy moje przeglądanie jest poufne, czy też jestem na łasce hakerów i niesmacznych stron trzecich? Odpowiedz w tym artykule.

Wirtualna sieć prywatna: co to jest VPN i jak działa?

Aby rozpocząć, konieczne jest zrozumienie trybu działania VPN. Małe przypomnienie dla tych, którzy nie znają słów: bezpieczny tunel komputerowy, ukryty adres IP, szyfrowanie danych i inne żarty.

Co to jest VPN?

VPN lub wirtualna sieć prywatna (wirtualna sieć prywatna dla osób nieanglojęzycznych) to prosta aplikacja (lub oprogramowanie) do pobrania i zainstalowania na wszystkich urządzeniach: laptopach, tabletach i oczywiście smartfonach.

Niezależnie od tego, czy oferowane są za darmo, czy za kilka euro miesięcznie, wszystkie sieci VPN mają tę samą rolę: zapewnienie ochrony online. W tym celu są odpowiedzialni za szyfrowanie ruchu internetowego i maskowanie adresu IP (numeru identyfikacyjnego urządzenia) poprzez utworzenie bezpiecznego tunelu komputerowego we wspólnej sieci.

Jeśli nie zrozumiałeś zdradzieckiego słowa z poprzedniego akapitu, nie panikuj! Wrócimy do tego później. Jedyną naprawdę istotną rzeczą do zapamiętania jest to, że sieci VPN, pomimo ich skomplikowanej nazwy, są bardzo łatwe w użyciu: wystarczy kliknąć przycisk, aby uzyskać bezpieczne połączenie z Internetem.

Jak działa VPN

Aby zrozumieć, w jaki sposób VPN chroni Cię podczas korzystania z publicznego Wi-Fi, musisz już zrozumieć, jak działa sieć bez VPN.

To całkiem proste: Internet może być postrzegany jako gigantyczna maszyneria, a każde urządzenie cyfrowe (komputery, smartfony, serwery itp.) Jest połączone dzięki systemowi wspólnych rur wodociągowych. Aby komunikować się ze sobą, używają tego drugiego: woda tutaj reprezentuje dane twojego komputera. Bez VPN każdy podłączony do tego labiryntu rur może zobaczyć i korzystać z wody: jest ona w pełni dostępna.

Z drugiej strony, jeśli korzystasz z VPN, oprogramowanie wsunie szczelną rurę do maszyny. Nadal jesteś podłączony do wszystkich maszyn, ale twoja woda będzie starannie przechowywana w rurze. Nikt nie będzie mógł uzyskać do niego dostępu.

Ta rura to nic innego jak bezpieczny tunel komputerowy. Wewnątrz Twoje dane są szyfrowane, aby pozostały całkowicie bezużyteczne, ponieważ są nieczytelne, jeśli komuś uda się przebić Twoją rurę (co jest już i tak bardzo złożonym zadaniem).

Aby skonfigurować ten bezpieczny tunel komputerowy, VPN będzie polegać na jednym ze swoich serwerów VPN dostępnych na całym świecie. Ten ostatni użyje wtedy własnego adresu IP i ukryje twój. Następnie zajmie się szyfrowaniem twoich informacji. Możesz być prawie anonimowy w sieci.

Jakie ryzyko wiąże się z korzystaniem z publicznego Wi-Fi lub hotspotu?

Coraz więcej użytkowników Internetu korzysta z publicznego Wi-Fi, zwanego także hotspotem, czy to na lotniskach, w hotelach, niektórych restauracjach czy centrach handlowych. Ale otwarcie tych punktów dostępu do Internetu dla wszystkich, bez ograniczeń i haseł, czyni je szczególnie niepewnymi.

Hakerzy, hakerzy i inni cyberprzestępcy

Na szczycie listy zagrożeń związanych z korzystaniem z publicznego Wi-Fi znajduje się cyberprzestępczość. Tak, możesz być chroniony przez potężny program antywirusowy, niestety to już nie wystarcza, aby zagwarantować zachowanie twoich danych osobowych i bezpieczeństwo online.

Smartfony, nawet bardziej delikatne niż komputery, są również celem numer jeden wśród hakerów i piratów internetowych. I nie bez powodu zawierają tyle samo, a nawet więcej informacji niż laptop, ale generalnie są mniej bezpieczne. Niech ci, którzy nie zainstalowali antywirusa na swoim telefonie, podnoszą ręce!

Bezpłatne wifi są zatem prawdziwą bramą do piractwa internetowego. Rzeczywiście, w hotspocie znajduje się o wiele więcej luk bezpieczeństwa niż za rygorystycznym korporacyjnym intranetem lub połączeniem internetowym z własnego domu.

Korzystanie z otwartego Wi-Fi z urządzeniem niechronionym przez VPN oznacza umożliwienie cyberprzestępcom:
• Odzyskaj swoje osobiste i profesjonalne pliki (dokumenty, zdjęcia i filmy …);
• Uzyskaj hasła do swoich różnych kont;
• Mieć dostęp do swoich danych bankowych;
• Rozpowszechniaj złośliwe oprogramowanie (wirus, koń trojański, robak …) na swoim urządzeniu (i podłączonych do niego urządzeniach);
• Uzurpuj swoją tożsamość;
• Przestrzegaj fałszywych ofert;
• Zhakuj dostęp do niektórych usług online …

Gromadzenie i odsprzedaż danych osobowych

Bez VPN pozostawiasz ślady po każdym kliknięciu, każdym wyszukiwaniu, każdej akcji, którą wykonujesz w sieci. Jeśli niektórzy uważają, że nie mają nic do ukrycia, dla innych ta strona Wielkiego Brata głęboko ich niepokoi.

Organizacje rządowe, firmy … Istnieje wiele instytucji, które chcą uzyskać dostęp do twoich danych osobowych. Jest to tym bardziej prawdziwe, gdy niektóre z nich oferują te hotspoty.

Często gromadzą oni także informacje podczas wędrówek w sieci. Musisz tylko cierpliwie przejść przez ogólne warunki korzystania z hotspotu, aby to zauważyć. Ale internauci prawie nie zwracają uwagi … A kto może ich winić?

Na koniec pamiętaj, że niektóre pozbawione skrupułów firmy nie wahają się łamać prawa, odsprzedając dane osobowe pozostawione w publicznej sieci Wi-Fi. W końcu … Jeśli to nic nie kosztuje, jesteś produktem!

Witryny zablokowane przez cenzurę

Wreszcie, chociaż nie jest to ściśle ryzyko, często zdarza się, że niektóre hotele, lotniska lub firmy dobrowolnie ograniczają dostęp do niektórych usług i witryn.

Podróżni szybko zdadzą sobie sprawę, że w niektórych krajach, takich jak Chiny, Iran czy Kuba, w Internecie szaleje cenzura. Hotele, które oferują bezpłatne Wi-Fi, mogą nie blokować dostępu do platform streamingowych lub serwerów torrent.

Niezbędne jest ukrycie adresu IP, ta ważna informacja, która precyzyjnie wskazuje Twoją lokalizację.

Czy VPN chroni mnie podczas korzystania z publicznego Wi-Fi?

Połączenie z punktem dostępowym jest więc ryzykowne. Ale czy VPN wystarczy, aby mnie chronić? Tak … pod pewnymi warunkami!

Tak … jeśli ma funkcję Kill Switch i podwójną sieć VPN!

Jeśli jesteś przyzwyczajony do publicznego Wi-Fi, musisz zauważyć, że sieć jest daleka od stabilności i że rozłączenia są legionem. Ta irytacja może wydawać się nieszkodliwa, ale jeśli Twój dostawca VPN nie oferuje funkcji Kill Switch, może to być bardzo problematyczne.

Rzeczywiście, Kill Switch stale monitoruje twoje połączenie z serwerem VPN. Przypominamy, że to on jest odpowiedzialny za zarządzanie szyfrowaniem danych i maskowaniem adresu IP w celu zagwarantowania ochrony i anonimowości w Internecie.
Gdy połączenie Wi-Fi zostanie przypadkowo przerwane, Kill Switch natychmiast i automatycznie rozłączy Cię z Internetem. W ten sposób unikniesz ujawnienia przeglądania Internetu i adresu IP.

Ponadto druga funkcja, podwójna sieć VPN, znacznie zwiększa Twoje bezpieczeństwo, gdy masz połączenie z bezpłatnym bezprzewodowym dostępem do Internetu.
Zwykle dostawca VPN prowadzi Cię do serwera VPN, aby utworzyć bezpieczny tunel komputerowy. Dzięki podwójnej sieci VPN przejdziesz przez drugi serwer VPN. Nazywa się to podwójnym 256-bitowym szyfrowaniem AZS. Twój ruch internetowy nie będzie zatem szyfrowany raz, ale dwa razy, zapewniając całkowite bezpieczeństwo, nawet w publicznej sieci Wi-Fi.

Dlatego te dwie funkcje są absolutnie obowiązkowe, jeśli chcesz, aby VPN chronił Cię podczas korzystania z hotspotu.

Tak … jeśli istnieje opłata!

Porównując różne oferty VPN, szybko zauważyłeś, że niektórzy dostawcy oferują swoje usługi za darmo, w przeciwieństwie do innych. Ale czy są naprawdę skuteczne? Spojler: nie

Aby skorzystać z najlepszej możliwej ochrony w Internecie, tak naprawdę nie będziesz miał wyboru: będziesz musiał przejść przez płatnego dostawcę.

Rzeczywiście, darmowe VPN są pełne wad:
• Ich przepustowość jest poważnie ograniczona (dobrowolnie);
• Prędkość ich przepływu jest (bardzo) spowolniona;
• Ich serwery są nieliczne i źle utrzymane;
• Ich aplikacja i oprogramowanie nie są aktualizowane.

Krótko mówiąc, dzięki darmowej sieci VPN możesz spodziewać się wielu rozłączeń (oprócz awarii hotspotów!). I nie bez powodu żadna darmowa sieć VPN nie oferuje funkcji Kill Switch ani podwójnej sieci VPN, w przeciwieństwie do usług płatnych.

Ponadto, podczas gdy płatne sieci VPN wykorzystują sprzedaż swoich subskrypcji, aby utrzymywać park serwerów i regularnie aktualizować swoją aplikację, nie dotyczy to bezpłatnych usług. Dlatego nie można potwierdzić, że jesteś bezpieczny przed wszelkimi naruszeniami bezpieczeństwa, które mogą się pojawić!

Za kilka euro miesięcznie wybierz płatnego dostawcę, który zagwarantuje ci bezpieczeństwo w sieci.

Podsumowując, VPN może całkowicie chronić Cię podczas korzystania z publicznego Wi-Fi, na lotniskach, w hotelach i innych. Nie należy jednak zapominać o jakości usług świadczonych przez dostawcę. Nie wahaj się więc przed dokonaniem wyboru przeczytać nasze porównanie najlepszych sieci VPN.

Szukasz informacji na temat różnych zastosowań VPN we Francji, zapoznaj się z tymi specjalistycznymi plikami: