Czy korzystanie z VPN jest niebezpieczne?

Niebezpieczeństwo VPN

Obecnie na rynku dostępne są tysiące sieci VPN. Niektóre są płatne, a inne bezpłatne. Jeśli znasz definicję VPN, czy wiesz, że niektóre z tych narzędzi, a zwłaszcza darmowe, są czasami niebezpieczne? Oświecamy Cię przed niebezpieczeństwem niektórych z tych usług.

Jaki jest model biznesowy dla sieci VPN?

Aby zrozumieć, dlaczego VPN może być mniej lub bardziej niebezpieczny, ważne jest, aby znać jego model ekonomiczny. W szczególności ta ostatnia zobowiązuje niektóre z tych usług do lekceważenia prywatności i danych.

Najbardziej znane sieci VPN są często płatne. Powód jest prosty: są już od dawna, a ich powagi nie można już udowodnić. Opierają się one na raczej niezależnym modelu ekonomicznym. Oczywiście: użytkownicy płacą co miesiąc za korzystanie z ich usług.

W tym kontekście opłacalne ekonomicznie jest, jeśli jest wystarczającej liczby użytkowników. Pozwala to na alokację zasobów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania serwerów i posiadanie zespołów umiejętności do obsługi klienta, a także od strony technicznej.

Kolejny model ekonomiczny: model Freemium. Oczywiście usługi VPN oferują ograniczoną bezpłatną wersję. Na przykład ograniczają użycie swoich serwerów tylko do trzech lokalizacji i oferują zmniejszoną prędkość. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać ich infrastrukturę, musisz zapłacić.

VPN

Ten model ma tę zaletę, że pozwala zarówno zadowolić użytkowników płacących, jak i darmowych dzięki dochodom subskrybentów, a tym samym pozwala zachować niezależność.

Jeśli chodzi o darmowe VPN, to inna historia. Są one oparte na modelu, który zmusza ich do zarabiania pieniędzy, nie martwiąc się o użytkownika. Bez tego nie mogą przetrwać i przynosić zysków. Jak oni to robią? Sprzedając dane odzyskane podczas użytkowania.

To nie wszystko, ponieważ niektóre z tych usług nie wahają się wyświetlać stałych i wyskakujących reklam. Dotyczy to zwłaszcza smartfonów.

Dlaczego darmowy model jest problematyczny?

Powód jest bardzo prosty: VPN musi szanować twoją prywatność. Wszystkie Twoje dane są teoretycznie szyfrowane, aby zapewnić Ci pełną anonimowość. Odsprzedaż danych osobom trzecim lub agencjom reklamowym stwarza prawdziwy problem bezpieczeństwa.

Często te modele biznesowe są wykonalne tylko w przypadku dużej liczby użytkowników. Im więcej osób korzysta z usług masowo, tym więcej danych jest gromadzonych. To pozwala ci mieć wystarczająco dużo pieniędzy, aby przetrwać w czasie.

Jednak im więcej użytkowników, tym bardziej niepokojąca jest moc tych narzędzi na podstawie ilości danych, które odzyskują od użytkowników Internetu zlokalizowanych na całym świecie. Narzędzia te ostatecznie zbierają wszystkie dane użytkownika i potencjalnie niektóre poufne.

Jednak musisz być szczery: „Gdy jest bezpłatny, jesteś produktem” nigdy nie było tak prawdziwe. Jak możesz być rentowny i uzasadniać koszty utrzymania bez odsprzedawania danych lub wyświetlania reklam? Jeśli to nie działa przez system darowizn, jest bardzo skomplikowane.

VPN-Security-Computer.jpg

Ten model ekonomiczny stosowany przez Facebooka lub innych gigantów internetowych zaczyna być akceptowany przez niektórych użytkowników, którzy twierdzą w końcu: „Wolę sprzedawać swoje dane niż płacić”. Jeśli debata jest ważna i zasługuje na dyskusję, może być jeszcze bardziej niebezpieczna.

Jeśli ostatecznie zaakceptujemy, że nasze dane są sprzedawane, to jedno. Ale co z bezpłatnymi usługami, które czasami zawierają wirusy? W takim przypadku użytkownik nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Większość sieci VPN integruje się następnie bez ostrzeżenia dla użytkowników Internetu, którzy używają ich trackerów, którzy rejestrują wszystko, co robią. Co gorsza, niektóre posuwają się tak daleko, że zawierają złośliwe oprogramowanie, które może być jeszcze bardziej szkodliwe dla użytkowników.

Te złośliwe oprogramowanie może rzeczywiście odzyskać dane osobowe bez Twojej wiedzy. Dotyczy to twoich prywatnych danych, możliwych dokumentów znajdujących się na twoich urządzeniach, a nawet kradzieży danych bankowych.

Kiedy czytasz ogólne warunki użytkowania, w tych sieciach VPN często jest wskazane, że mogą one następnie wykorzystywać twoje dane w celach reklamowych. W związku z tym nie jest to oficjalnie ukryte i czasami rejestrują również wszystkie dzienniki. Oczywiście wszystkie twoje działania są przechowywane w plikach przez określony czas.

Niektóre z tych sieci VPN znajdują się w krajach, w których przepisy nie są korzystne dla tych usług

Kraje takie jak Chiny zakazują VPN. Teoretycznie używanie ich na tym terytorium jest surowo zabronione. Jak to możliwe, że mogą istnieć usługi zlokalizowane na terytorium Pekinu? Za tym kryje się ogólny system nadzoru.

Korzystając z VPN znajdujących się w Chinach, możesz sobie wyobrazić, że stanowi to dobrodziejstwo w oczach chińskiego rządu. Dzięki temu może lepiej kontrolować użytkowników korzystających z tych narzędzi, a nawet w niektórych przypadkach odzyskać wszystkie informacje na ich temat.

Map-Monde-Informatique.jpg

Te sieci VPN, które oferują całkowitą anonimowość i poszanowanie Twojej prywatności podczas pobytu w Chinach, są zatem bardzo problematyczne. Jak możesz być pewien, że Twoje dane nie zostaną przechwycone, nawet jeśli rząd gwarantuje, że usługi te pozostaną otwarte? Pytanie zasługuje na pytanie.

Kiedy patrzymy na ogólne warunki użytkowania, często jest to katastrofalne. Wskazane jest w zdecydowanej większości przypadków, że Twoje dane mogą być sprzedawane stronom trzecim (nawet jeśli można je „anonimizować”).

W tych krajach, na żądanie władz, usługi prawdopodobnie zostaną zmuszone do dostarczania gazet. Oczywiście to wszystko, co użytkownicy robią na swoich serwerach. Ustawodawstwo nie jest zatem wcale korzystne na niektórych z tych terytoriów, aby szanować twoją anonimowość.

Problem bezpłatnych mobilnych VPN

Największym problemem jest rosnąca popularność tych bezpłatnych sieci VPN na naszych telefonach komórkowych. Niezależnie od tego, czy na iOS, czy na Androidzie, od kilku lat pojawiają się dziesiątki podobnych bezpłatnych usług.

Gdy przyjrzymy się bliżej wszystkim tym narzędziom, zdecydowana większość z nich znajduje się ponownie w Chinach. Czasami są one pobierane dziesiątki milionów razy, a recenzje w Play Store lub App Store są nawet bardzo pozytywne. Większość ma od 4 do 5 gwiazdek, ponieważ użytkownicy nie wiedzą, co dzieje się z ich danymi.

VPN-Smartphone.jpg

Te VPN obiecują ci wiele serwerów zlokalizowanych wszędzie, zadowalającą szybkość i łatwość użytkowania. Są również łatwo rozpoznawalne, ponieważ często wyświetlają wiele reklam, gdy używasz ich w telefonie.

Wreszcie, dlaczego niektóre sieci VPN są zagrożeniem?

Podsumowując, te często bezpłatne VPN są niebezpieczne, ponieważ zawierają dodatkowe moduły śledzące. Następnie śledzą wszystko, co robią internauci, i często zawierają luki w zabezpieczeniach.

Co gorsza, w niektórych krajach, takich jak Chiny, te VPN są używane, aby zawsze uzyskać więcej informacji o użytkownikach Internetu. Pozwala to nawet rządowi, jeśli sobie tego życzy, stworzyć coraz ważniejszy zglobalizowany system nadzoru.

W innych przypadkach niektóre urządzenia mogą nawet zostać przejęte w celu użycia w ataku. Tak było w przypadku słynnej sieci VPN Hola, w której wykorzystano przepustowość sprzedanych użytkowników. Dokonano tego również potajemnie za plecami internautów, którzy wcześniej korzystali z tej usługi.

hacker-spy-espion.png_cropped_0x0

Gorzej w tym czasie: po prostu wymienili adresy IP użytkowników, bez anonimizacji ich za adresem IP serwera. Następnie nakłada odpowiedzialność za działania jednego użytkownika na drugiego. Jeśli wydaje się, że to się dzisiaj zmieniło, nie można na przykład nadal ufać tej usłudze.

Często mówimy o bezpłatnych usługach, ale niektóre usługi płatne, które nie są bardzo znane i czasami oferują bardzo niskie ceny, konfigurują te same niebezpieczne urządzenia dla użytkowników Internetu. Pozwala to na większą rentowność.

Jak widać, korzystanie z bezpłatnej sieci VPN może być niebezpieczne i należy o tym wiedzieć. Może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, jeśli korzystasz z tych usług w celu ochrony prywatności i zachowania anonimowości.

Te bezpłatne usługi są następnie przeciwne do zamierzonego celu, aby być opłacalnym ekonomicznie i staje się problematyczne dla ciebie i twojej prywatności. Więc bądź ostrożny. Zauważ również, że te VPN nie są już niebezpieczne, gdy tylko będą darmowe, musisz tylko za każdym razem dowiedzieć się o zainteresowanych firmach.

Jeśli nie chcesz płacić za korzystanie z VPN i nadal cieszyć się jakością usług szanujących Twoją prywatność, wybierz bezpłatne wersje próbne. Większość najlepiej działających płatnych sieci VPN rzeczywiście oferuje testowanie swoich usług bez konieczności płacenia ani grosza.

Szukasz więcej informacji, aby zrozumieć, jak korzystać z VPN? sprawdź nasze artykuły: