Czy korzystanie z VPN jest legalne?

VPN-Smartphone.jpg

Jest teraz bardzo łatwy do zainstalowania i używania VPN. Nie jest wymagana specjalna wiedza, w kilka sekund wszystko jest gotowe. Prostota działania sieci VPN ułatwiła jej przyjęcie przez ogół społeczeństwa, ale czy jej użycie jest nadal legalne?

Czy VPN jest legalny?

Odpowiedź nie jest taka prosta. Jeśli chodzi o Francję, tak, korzystanie z VPN do wędrowania po firmie w Internecie jest całkowicie legalne. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł korzystać z tych usług. Żadne prawo we Francji nie reguluje obecnie korzystania z tych narzędzi.

Jednak wykonywanie niektórych czynności za pomocą narzędzia VPN może być nielegalne. Obecnie coraz więcej osób korzysta z VPN, aby móc pobierać nielegalnie chronione pliki bez możliwości wykrycia go przez władze. Oczywiste jest, że w tym przypadku korzystanie z usługi VPN jest nielegalne.

W szczególności we Francji Hadopi sprawdza i weryfikuje, czy użytkownicy Internetu nie pobierają plików peer-to-peer. Wszyscy znamy ten organ i powraca on do użytkowników Internetu dzięki Twojemu adresowi IP. Pytają dostawcę usług internetowych (operatora) o Twoją tożsamość.

Bez twojego adresu IP (który jest ukryty podczas korzystania z VPN) nie można do ciebie wrócić, a tym samym ukarać użytkownika Internetu. Dlatego niektórzy użytkownicy Internetu nielegalnie korzystają z VPN w tym celu.

Jeśli VPN jest wykorzystywany do nękania lub kupowania nielegalnych produktów, jest to również prawnie zabronione. Wszelkie nielegalne działania są po prostu niedozwolone. Ma to również sens dla wszystkich.

sprawiedliwość młot.jpg

Co z innymi terytoriami?

Podczas podróży czasami musimy korzystać z VPN. Jest rzeczą oczywistą: za granicą nadal chcemy mieć dostęp do jego ulubionych programów do odtwarzania lub francuskich witryn zablokowanych na przykład z zagranicy. Niektóre terytoria mają jednak określone przepisy.

Sieci VPN nie są legalne we wszystkich krajach. W szczególności w Chinach lub Rosji są one zabronione. Nawet jeśli w tych krajach jest wielu użytkowników, oficjalnie: prawo ich zabrania.

W niektórych krajach, takich jak Chiny, korzystanie z VPN staje się niezbędne, aby móc nadal uzyskiwać dostęp do ulubionych stron. Rzeczywiście, na przykład w tym kraju większość usług, z których korzystamy na co dzień, jest zablokowana. Zatem niemożliwy jest dostęp do podstawowego Facebooka lub Google'a bez obejścia tej cenzury w ten sposób.

Szczególną cechą Chin jest także to, że wielu dostawców wirtualnej sieci prywatnej znajduje się na jego terytorium. Jeśli to jeszcze bardziej ułatwia kontrolę użytkowników korzystających z tych usług, jest to również sprzeczne, ponieważ w tym przypadku rząd upoważnia te firmy do prowadzenia tej działalności.

Przypadek terytorium Chin jest szczególny. Jeśli rząd był już w stanie zablokować kilka z tych usług, większość emigrantów lub podróżników, na przykład, korzysta z VPN bez żadnych problemów na co dzień.

CyberSecurity-VPN-Connexion.jpg

W innych jurysdykcjach obowiązują przepisy, które zabraniają korzystania z VPN z czasami surowymi karami. Dotyczy to w szczególności Korei Północnej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich (z wyrokiem dożywotniego pozbawienia wolności i grzywną w wysokości 500 000 USD), Turkmenistanem, Irakiem, Białoruś, Iran, Turcja, a nawet Oman.

Oprócz krajów, w których jest to całkowicie zabronione, inni zezwalają na nie, ale drastycznie kontrolują te usługi. Jednak w większości krajów demokratycznych: nie ma się czego obawiać. W szczególności w Europie żaden kraj nie zabrania obecnie takich VPN, ponieważ jest to podstawowa swoboda.

Dlaczego niektóre kraje zakazują VPN?

Powód jest prosty: zakazanie VPN pozwala zachować większą kontrolę nad wszystkim, co dzieje się w Internecie na danym terytorium. W ten sposób Chiny, a nawet Rosja, mogą lepiej sprawdzić zawartość krążącą w sieci, jednocześnie ustanawiając cenzurę.

Nadal ważne jest, aby pamiętać, że większość użytkowników Internetu, którzy korzystają z tego typu narzędzi, robi to w celu ochrony swojej anonimowości. Mamy tendencję do myślenia, że ​​VPN są wykorzystywane tylko do uzyskiwania dostępu do nielegalnych treści, ale tak nie jest.

Pamiętaj, że korzystanie z VPN ukryje twój adres IP (zostanie zastąpiony przez VPN). W związku z tym stajesz się anonimowy, ponieważ usługi i strony internetowe, do których masz dostęp, nigdy nie mogą być powiązane z tobą. Z tego powodu niektóre rządy zabraniają używania tych narzędzi.

W krajach takich jak Chiny, w których cenzura jest wszechobecna, ważne jest, aby władze mogły zwrócić się do każdego użytkownika Internetu, aby kontrolować i zidentyfikować wszystkich. Z takim narzędziem jest znacznie bardziej skomplikowane, jeśli nie niemożliwe.

Legalne wykorzystanie VPN

Zastanawiasz się, jakie są możliwe legalne zastosowania VPN? Oto wszystko, co jest legalnie związane z tymi usługami. Jeśli twoje zastosowanie jest wymienione poniżej, możesz zainstalować i używać takiego narzędzia we Francji.

Chroń swoją prywatność

Jeśli jesteś użytkownikiem dbającym o prywatność, zdecydowanie możesz skorzystać z VPN. Pozwala to uniknąć śledzenia niektórych agencji reklamowych lub uniemożliwić śledzenie cię przez niektóre witryny dzięki Twojemu adresowi IP.

VPN-Security-Computer.jpg

Zabezpiecz połączenie w publicznej sieci Wi-Fi

Kiedy łączymy się z publiczną siecią Wi-Fi, jesteśmy bardziej narażeni na atak. Złośliwi ludzie mogą rzeczywiście przechwycić nasze dane. Dlatego zaleca się korzystanie z VPN w celu szyfrowania informacji i wykonywanych czynności. Ponownie w tym kontekście jest to legalne.

Zabezpiecz połączenie VoIP

Obecnie korzysta się z coraz większej liczby usług VoIP. Są to połączenia audio przez Internet. W rzeczywistości hakerzy łatwo szpiegują te rozmowy. Korzystanie z VPN pozwala następnie zabezpieczyć połączenia.

Użyj VPN, aby zabezpieczyć poufne dane

Jeśli pracujesz dla organizacji rządowej lub firmy posiadającej poufne dane, korzystanie z VPN jest całkowicie autoryzowane. Pozwala to w szczególności zabezpieczyć twoje dane, a czasem dostęp do określonych usług, takich jak intranet, z dowolnego miejsca.

Inne zastosowania znajdują się w szarych obszarach i tak naprawdę nie można ich uznać za nielegalne. Dotyczy to szczególnie omijania blokad geograficznych, które nie zawsze są nielegalne. Możemy na przykład przytoczyć fakt dostępu do katalogu Netflix US z Francji dzięki VPN. Oficjalnie i na razie: nic tego nie zabrania ani nie potępia.

To samo dotyczy usług powtórek telewizyjnych. Oficjalnie są one dostępne tylko z Francji, a ogólne warunki korzystania z tych usług czasami zabraniają korzystania z VPN. Nie można jednak wydać wyroku skazującego. Być może może nastąpić tylko zablokowanie usługi przez samą witrynę.

Należy jednak pamiętać, że niektórzy dostawcy VPN podkreślają możliwe wykorzystanie ich usług do nielegalnych celów. Nigdy nie jest to jednoznacznie określone, ale nadal jest mniej lub bardziej jasne. W żadnym wypadku nie jest to zgodne z prawem i każdy użytkownik Internetu pozostaje odpowiedzialny za swoje działania.

Czy usługa VPN może przekazać twoje dane władzom?

Zgodnie z wymiarem sprawiedliwości niektóre usługi VPN mogą być wymagane do przekazania wszystkich informacji wymiaru sprawiedliwości. To jest powód, dla którego niektórzy z tych dostawców znajdują się w krajach, w których niczego się nie boją.

VPN

Zdecydowana większość usług znajduje się na terytoriach, na których ustawodawstwo jest bardziej korzystne. W tych krajach prawo w żaden sposób nie zobowiązuje tych służb do przekazywania informacji władzom na żądanie. W takim przypadku użytkownik jest wtedy zawsze chroniony.

Wybierając usługę VPN, sprawdź, w którym kraju znajduje się firma. Oczywiste jest, że musimy dać im pełne zaufanie do tej strony trzeciej, ponieważ nasze dane będą krążyć w prywatnym zaszyfrowanym tunelu, który należy do nich. Możesz na przykład faworyzować firmy, które lokalizują swoją działalność na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Panamie, a nawet w Szwajcarii.

Niektóre usługi mają zasady nie prowadzenia dzienników (bez dzienników). Innymi słowy, żadne dane nie są przechowywane. Tak jest w przypadku gigantów sektora, takich jak ExpressVPN, CyberGhost, a nawet NordVPN. Dzięki temu zyskujesz dodatkowe bezpieczeństwo, ponieważ nawet one nie przechowują żadnych informacji o tobie.

Zrozumiesz: nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z VPN we Francji i w większości krajów na świecie. Łączenie się z tymi narzędziami w celu uniemożliwienia śledzenia w celu wykonywania nielegalnych działań jest jednak zabronione.

Bądź ostrożny za granicą: niektóre kraje zakazują usług VPN, nawet jeśli w rzeczywistości sankcji jest niewiele.

Szukasz więcej informacji, aby zrozumieć, jak korzystać z VPN? sprawdź nasze artykuły: