Co to jest VPN?

VPN fotolia

Wszędzie słyszymy o VPNach. Czy to przez kamerzystów promujących te usługi, czy przez strony z zaawansowanymi technologiami, które udostępniają najlepsze promocje w danym momencie. Ale czym dokładnie jest VPN?

Co to jest VPN?

VPN to skrót od „Virtual Private Network”. Jest to prywatna sieć oferująca użytkownikowi pełną anonimowość podczas przeglądania Internetu. Każdy użytkownik Internetu ma adres IP, który umożliwia identyfikację i identyfikację w razie potrzeby z jego prawdziwą tożsamością.

Podczas korzystania z VPN Twój adres IP staje się niewidoczny dla wszystkich usług internetowych, do których próbujesz uzyskać dostęp. Stajesz się anonimowy. Wszystkie informacje, które chcesz uzyskać dostęp, a następnie krążą w zaszyfrowanym tunelu, stają się nieczytelne.

Schemat VPN

Jeśli pozwala to na nawigację bez możliwości śledzenia użytkownika, istnieją inne zalety korzystania z VPN. Czy wiesz w szczególności, że podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi złośliwe osoby mogły uzyskać informacje o tobie?

Rzeczywiście, w sieci otwartej dla wszystkich łatwo jest komuś, kto chce skrzywdzić cię „słuchać” tego, co przechodzi przez to połączenie. Niektóre informacje można następnie odzyskać. Korzystając z VPN, szyfrujesz wszystko, co przechodzi z twojego komputera na serwer WWW, uniemożliwiając to przechwycenie.

Kolejny możliwy interes: obejście cenzury w niektórych krajach. W szczególności w Chinach rząd blokuje witryny gigantów internetowych, takich jak Facebook i Google. Wolą, aby ich współobywatele używali chińskich alternatyw dla tych narzędzi, co ułatwi im monitorowanie.

Jeśli podróżujesz do Chin, teoretycznie nie możesz używać Map Google. Jednak dzięki VPN możesz łatwo ominąć tę cenzurę i odzyskać dostęp do wszystkich swoich ulubionych usług.

Wreszcie VPN pozwala również na przykład ominąć geobloki niektórych usług. Czy wiesz, że katalog Netflix jest inny w poszczególnych krajach? W Stanach Zjednoczonych Amerykanie mogą więc cieszyć się najnowszymi filmami, podczas gdy we Francji często trzeba będzie czekać dłużej niż 36 miesięcy, aby je oglądać.

Łącząc się z VPN i wybierając serwer znajdujący się w Stanach Zjednoczonych, Netflix wierzy, że łączysz się z tego terytorium. To jest amerykański katalog, do którego będziesz teraz mieć dostęp … Nic prostszego!

VPN-Security-Computer.jpg

Konkretnie, VPN to prywatny tunel połączeń, który jest umieszczony między tobą a serwerem sieciowym, do którego próbujesz uzyskać dostęp. Wszystkie przekazywane informacje są następnie szyfrowane.

To nie ty już oficjalnie uzyskujesz dostęp do serwera lub żądanej strony, ale VPN. Następnie odeśle ci informacje, które był w stanie pobrać, aby je wyświetlić. Twój adres IP jest więc ukryty w witrynie, do której próbujesz uzyskać dostęp. Rzeczywiście jest to serwer VPN, który jest komunikowany.

Nikomu ani nawet twojemu dostawcy usług internetowych nie jest w stanie poznać listy witryn, do których masz dostęp. To samo dotyczy witryny, którą odwiedzasz: nie może do ciebie wrócić, ponieważ dla niego to serwer VPN sprawdził stronę.

Ten tunel połączeń wykorzystuje bezpieczny system szyfrowania, który jest bardzo trudny do złamania. Zapewniasz prawdziwe bezpieczeństwo podczas przesyłania twoich informacji. Zachowaj ostrożność przy korzystaniu z zaufanej sieci VPN, aby zapewnić wzorowe bezpieczeństwo.

Jeśli w rzeczywistości nawet VPN nie może uzyskać dostępu do twoich danych, ponieważ jest zaszyfrowany, tylko on zna Twoją prawdziwą tożsamość. Więc pamiętaj, że w przypadku usterki tego drugiego, jesteś potencjalnie narażony.

Dostawcy VPN często oferują szeroki wybór serwerów zlokalizowanych na różnych terytoriach. Dzięki temu użytkownik może wybrać lokalizację wybranego połączenia i łatwiej sfałszować swoją lokalizację połączenia.

We Francji nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z VPN. Jest to całkowicie legalne i nie ma również prawa regulującego ich użycie. Jednak nie dlatego możesz robić wszystko, co chcesz, pod warunkiem zachowania anonimowości.

Korzystanie z VPN w celu promowania nielegalnych działań, pobieranie plików z naruszeniem praw autorskich lub nawet nękanie użytkowników Internetu jest oczywiście zawsze potępiane.

Jeśli o wiele trudniej jest wrócić do ciebie, jeśli korzystasz z VPN, wiedz, że nie jest to niemożliwe. W Internecie jest niewielu użytkowników Internetu, którzy zawsze mogą się ukryć. W przypadku rażących naruszeń dochodzenie może zostać całkowicie otwarte na Twój temat.

sprawiedliwość młot.jpg

Jeśli jednak, podobnie jak większość użytkowników, korzystasz z sieci VPN, aby zabezpieczyć połączenie w publicznej sieci Wi-Fi lub chronić swoją anonimowość: nie martw się, możesz nadal robić to legalnie.

Jeśli chodzi o inne terytoria, musisz dowiedzieć się o przepisach obowiązujących w każdym kraju. Rzeczywiście, niektóre terytoria zabraniają korzystania z tych sieci VPN, a jeśli są one używane w szczególności podczas podróży, prawdopodobnie zostaniesz skazany.

Oto niewyczerpująca lista krajów, w których oficjalnie korzystanie z VPN jest nielegalne: Chiny, Białoruś, Iran (obowiązek korzystania z VPN autoryzowany przez rząd), Irak, Oman, Korea Północna , Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja i Turkmenistan.

Co z Hadopi i VPNami we Francji?

Hadopi jest najwyższym autorytetem w zakresie rozpowszechniania utworów i ochrony praw w Internecie. Pracuje na terytorium Francji i odpowiada w szczególności za promowanie legalnych ofert filmów na żądanie. Jednak większość użytkowników Internetu zna ten organ z innego powodu.

Rzeczywiście, Hadopi ma na celu w szczególności walkę z nielegalnym pobieraniem we Francji. Zajmuje się tylko niektórymi treściami kulturowymi, takimi jak muzyka lub dzieła kinematograficzne.

Korzystając z VPN, jak ci wyjaśniliśmy: to ukryje twój adres IP i nie będzie można do ciebie wrócić. Dlatego jeśli nielegalnie pobierasz torrenty, stajesz się niewidoczny dla Hadopi.

Jeśli nie wiesz, rzeczywiście można odzyskać wszystkie adresy IP użytkowników Internetu, którzy pobierają plik w trybie peer-to-peer (torrentami). Można to łatwo zrobić, ponieważ te dane są publiczne. W ten sposób Hadopi może pobrać listę użytkowników Internetu, którzy nielegalnie pobierają produkty.

Po pobraniu listy adresów IP wystarczy zapytać każdego dostawcę usług internetowych (ISP) o tożsamość użytkowników Internetu. Dostawcy usług internetowych są prawnie zobowiązani do podania adresu e-mail, adresu i nazwiska. Następnie Hadopi podejmuje niezbędne środki, w szczególności wysyłając ostrzeżenia.

Hadopi

Należy jednak zauważyć, że pobieranie plików chronionych przez VPN jest nielegalne i że naruszasz prawa autorskie do dzieł uzyskanych za pomocą tej metody. Jest to prawnie karalne we Francji, a nielegalne użycie narzędzia do ukrywania twojego adresu IP jest w tym kontekście potępione.

Czy dostawca VPN może przekazać twoje dane sądom?

W niektórych krajach usługodawcy są zobowiązani przez prawo do przekazywania władzom informacji na temat swoich klientów, jeśli istnieje problem z prawem.

Z tego powodu zalecamy wybranie firm, które oferują VPN i które znajdują się na terytoriach, gdzie prawo jest raczej korzystne dla użytkowników. Na przykład kraje takie jak Szwajcaria, Brytyjskie Wyspy Dziewicze lub Panama oferują całkowitą ochronę.

W przypadku prawnego żądania uzyskania informacji o użytkowniku usługi zlokalizowane w tych krajach nie mają takiego obowiązku. Użytkownik jest zatem tym bardziej chroniony przed całkowitą anonimowością.

I odwrotnie, w krajach, w których szaleje cenzura, podobnie jak w Chinach, rząd nie będzie miał problemu z wybraniem wybranych przez siebie informacji z VPN działających na jego terytorium.

Należy to wziąć pod uwagę, aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo podczas korzystania z VPN. Większość bezpłatnych usług, które obiecują ci bezpieczne, bezpłatne i prywatne połączenie, znajduje się w szczególności w Chinach … Jaki jest lepszy sposób na masowe monitorowanie osób, które chcą być anonimowe jeszcze łatwiej?

Na rynku istnieje wiele sieci VPN, a niektóre oferują bardzo różne modele ekonomiczne. W ten sposób możemy dziś znaleźć płatne usługi i inne bezpłatne. Ich jakość może oczywiście różnić się, podobnie jak bezpieczeństwo, które oferują. Prawdą jest zatem, że niektóre z tych narzędzi mogą być niebezpieczne, ale uwaga, stanowią one jedynie mniejszość.

Aby uruchomić usługi za darmo, model biznesowy opiera się na reklamie i odsprzedaży danych użytkowników. Prowadzenie VPN stanowi problem finansowy, ponieważ musisz być w stanie zapłacić za wydajne serwery, ale także zespół techniczny do konserwacji.

Niebezpieczeństwo VPN

W takim przypadku musisz zaakceptować większość czasu, aby skorzystać z usługi, która będzie wyświetlać Ci reklamy w sposób ciągły. Ta opcja jest oczywiście najbardziej korzystna dla prywatności użytkowników, ponieważ inne firmy nie wahają się odsprzedawać gromadzonych danych.

Aby uzyskać zyski, bezpłatne sieci VPN w rzeczywistości odsprzedają dane zebrane od użytkowników agencjom reklamowym. Jeśli niektórzy twierdzą, że dane te są anonimizowane przed odsprzedażą, nadal problematyczne jest poleganie na tym modelu ekonomicznym w przypadku narzędzia, które musi zapewniać anonimowość. Szczególnie w tym przypadku może istnieć realne zagrożenie dla Twoich danych, ponieważ może dojść do nieuczciwego wykorzystania.

Śledząc twoje dane w ten sposób i rejestrując każdy twój ruch w przechowywanych dziennikach, daleko nam do podstawowej obietnicy anonimowości. Musisz być tego świadomy dzięki tej bezpłatnej usłudze.

Jeśli chodzi o płatne sieci VPN lub Freemium, są one finansowane bezpośrednio z pieniędzy subskrypcji użytkownika. To pozwala im być bardziej niezależnymi i przeznaczać wystarczające zasoby finansowe na zespoły techniczne, a także na utrzymanie swoich usług.

Jeśli chodzi o funkcjonowanie usług i szyfrowanie, protokoły są często identyczne. Często jest to protokół szyfrowania klucza AES-256 bitów. Ten ostatni jest praktycznie niezniszczalny, co zapewnia prawdziwe bezpieczeństwo.

Czy można skorzystać z premium VPN za darmo?

Subskrypcja subskrypcji VPN może jednak stanowić koszt użytkowania, który może być ograniczony. Jeśli istnieją bezpłatne usługi, zrozumiesz, że niekoniecznie polecamy je, jeśli troszczysz się o swoje prywatne dane.

Większość wysokiej klasy sieci VPN, które wszyscy znamy, oferuje bezpłatne okresy próbne. Pozwalają ci przetestować te usługi za darmo, a tym samym móc korzystać z VPN przez kilka dni, aby uzyskać opinię bez konieczności płacenia szalonej sumy.

Jest to opcja, którą zalecamy obecnie najbardziej, aby móc przetestować i zrozumieć zainteresowanie VPN. Jeśli jesteś zadowolony, nic nie powstrzyma Cię przed wykupieniem dłuższej subskrypcji.

Inne rozwiązanie: wybierz VPN z modelem Freemium oferującym ograniczoną funkcjonalność. Przepustowość prawdopodobnie nie będzie nieograniczona, a wybór serwerów jest ograniczony, ale zapewnisz poszanowanie prywatności.

VPN-Smartphone.jpg

Jeśli chodzi o urządzenia mobilne, będziesz miał również bardzo szeroki wybór. Na Androidzie, podobnie jak na iOS, nie brakuje aplikacji na żaluzje. Równie po stronie bezpłatnych usług, jak płacenia, znajdziesz swoje szczęście. Zachowaj ostrożność, korzystając z bezpłatnych usług, zwłaszcza tych hostowanych w niektórych krajach, w których VPN jest zabroniony.

Wybierając VPN dla swojego smartfona, nie zatrzymuj się po cenie. Dowiedz się o ogólnych warunkach użytkowania i przetwarzaniu danych. Następnie istnieje wiele porównań dla systemów iOS i Android, ponieważ byliśmy już w stanie zaoferować Ci na Clubic. Dlatego zalecamy zapoznanie się z tymi plikami.

Obecnie zdecydowana większość systemów operacyjnych obsługuje usługi VPN. Jeśli chodzi o komputery, bez względu na to, czy korzystasz z systemu Windows, Linux, czy nawet Mac OS: nie martw się, większość najbardziej znanych dostawców jest kompatybilna z tymi trzema systemami.

Pamiętaj również, że istnieją również rozszerzenia przeglądarki, które oferują usługę VPN. Jeśli jednak zostaną aktywowane, będą skuteczne tylko na stronach ładowanych z danej przeglądarki. Więc nie będzie szyfrować wszystkich twoich danych.

Niektóre usługi oferują również alternatywy dla konfiguracji na konsolach do gier, takich jak PS4, Xbox One lub na podłączonych urządzeniach telewizyjnych (takich jak NVidia Shield lub Apple TV). Każdy dostawca VPN może dowolnie dostosowywać swoją usługę do listy urządzeń lub nie.

VPNJeux.jpg

Jak usunąć VPN?

Niektórzy użytkownicy Internetu uważają, że po aktywacji VPN na ich komputerze nie mogą wrócić. Oczywiście wszystko to jest fałszywe. Jest całkiem możliwe, aby dezaktywować połączenie VPN w dowolnym momencie i bardzo łatwo.

Wszyscy klienci VPN oferują również bardzo prostą metodę z przyciskiem do aktywacji i dezaktywacji bezpiecznego połączenia. To zajmuje tylko kilka sekund.

Ponadto, jeśli nie korzystasz już z VPN, możesz również całkowicie odinstalować powiązane oprogramowanie. Na komputerze, telefonie lub tablecie: każda instalacja jest odwracalna. Jednak w zależności od systemu operacyjnego operacje mogą się różnić.

VPN: dobrze prosperujący biznes

Jeśli widzimy, że pojawia się tak wiele nowych usług VPN, dobrze, że ta firma kwitnie. Wszyscy walczą o takie funkcje, jak ceny. Dlatego właśnie widzisz wiele wojen cenowych.

Możemy wtedy skorzystać z ofert, które czasami obiecują 3 lata subskrypcji lub nawet całe życie w niedorzecznych cenach. Celem jest oczywiście wygenerowanie jak największej ilości pieniędzy.

Wiemy: niewielu użytkowników będzie korzystać z usługi przez trzy lata, ale oferta wydaje się atrakcyjna, co pozwala na zebranie większej ilości gotówki. To sprawia, że ​​internauta ma wrażenie, że ma znacznie lepszą ofertę na subskrypcję 3-letnią niż roczną, nawet jeśli oznacza to dodanie nieco więcej niż pierwotnie planowano.

VPN

Problem z tym eksplodującym rynkiem polega na tym, że niektórzy gracze nie są bardzo poważni. Jeśli widzimy gigantów sektora, którzy są zmuszani do innowacji dzięki nowym funkcjom i zawsze bardziej dostępnym lokalizacjom, widzimy także małe nowe, które stawiają przede wszystkim na atrakcyjną cenę.

Za niektórymi z tych usług stoją firmy, które nie dbają o twoją prywatność. Dlatego ważne jest, aby przeczytać wszystkie ogólne warunki użytkowania, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkich danych.

Dzisiaj nie jest trudno stworzyć własną sieć VPN. Często wystarczy kupić serwer i zainstalować niektóre samouczki. Chociaż może to przynieść rzeczywistą korzyść ekonomiczną, istnieją również pewne wady. Musisz zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie swoich danych. Ponadto musisz mieć wystarczającą wiedzę, aby wszystko działało poprawnie.

Jednak niektóre usługi specjalizują się w tworzeniu własnego serwera VPN dla ogółu społeczeństwa. Dotyczy to w szczególności Outline, usługi oferowanej przez spółkę dominującą Google, Alphabet. W zamian za kilka euro miesięcznie możesz zatem bez problemu przystąpić do instalacji własnego serwisu domowego!

Zrozumiesz, VPN to narzędzie, które pozwala uzyskać prawie całkowitą anonimowość w Internecie, oferując również inne korzyści, takie jak omijanie bloków geograficznych. Jeśli może to okazać się przydatne dla twojego bezpieczeństwa, pamiętaj, że nie wszystkie usługi są tworzone na równi i że musisz także zachować czujność wobec tych zaufanych stron trzecich.

Szukasz więcej informacji, aby zrozumieć, jak korzystać z VPN? sprawdź nasze artykuły: